Rada UE zaakceptowała rewizję polskiego KPO. Zatwierdzono m.in. dodatkowe środki na laptopy dla nauczycieli klas 1-3

Ministrowie finansów krajów UE zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy zaproponowane przez polski rząd. Oznacza to formalny koniec procesu rewizji polskiego KPO. Uwolnione środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowych komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III. Chodzi o 40 mln euro (ok. 172 mln zł). Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności. Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że Polska zrobi to we wrześniu.

Celem rewizji Krajowego Planu Odbudowy było umożliwienie realizacji reform i inwestycji, które są w nim zapisane. Polska może otrzymać z KPO do 60 mld euro. Wypłata środków jest uzależniona od wypełnienia zobowiązań zwanych kamieniami milowymi, które muszą zostać zrealizowane do sierpnia 2026 r.

Na przełomie sierpnia i września Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje wysłać drugi i trzeci wniosek o płatność z KPO, a ich refundacja spodziewana jest pod koniec 2024 r. Kolejne dwa wnioski polski rząd planuje złożyć pod koniec br.

Po rewizji Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności składa się z 57 inwestycji i 54 reform. Polska otrzyma z KPO 59,8 mld euro (257,1 mld zł), w tym 25,27 mld euro (108,6 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (148,5 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne (44,96 proc.) oraz transformację cyfrową (21,28 proc.).

Więcej w komunikacie MFiPR tutaj

Przypomnijmy, że ZNP wystąpił w połowie kwietnia do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o wprowadzenie zmian w programie „Laptop dla nauczyciela” w ramach rewizji KPO. Związek proponował rozszerzenie grup uprawionych o nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz objęcie bonami na laptop nauczycieli klas I – III szkół podstawowych i nauczycieli szkół ponadpodstawowych.

Związek wysłał też list do ministra cyfryzacji ws. realizacji programu oraz nauczycieli wykluczonych ze wsparcia.

„Zawnioskowaliśmy do Komisji Europejskiej, żeby rozszerzyć program „Laptop dla nauczyciela”, żeby więcej nauczycieli mogło dostać laptopy. Czekamy na negocjacje z KE” – mówił niedawno wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski w rozmowie z „Super Expressem”.

Wiadomo już, że w przyszłym roku rząd planuje wprowadzenie zmian w ustawie o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.

Proponuje się m.in. zmianę wskazanego w ustawie terminu zatrudnienia nauczycieli uprawnionych do otrzymania bonu, określonego obecnie na dzień 30 września 2023 r. Uprawnieni do otrzymania bonu będą nauczyciele zatrudnieni na dzień wejścia w życie rozporządzenia wydawanego na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy, które będzie wskazywało kolejne grupy nauczycieli uprawnionych do otrzymania wsparcia. Pozwoli to na otrzymanie bonu przez nauczycieli, którzy dokonali zmiany zatrudnienia w trakcie roku szkolnego.

Założenia projektu znajdują się tutaj

(GN)

Rząd zdecydował ws. rewizji KPO. Nauczyciele klas 1-3 otrzymają bony na laptopy. Wnioskował o to ZNP

ZNP: Po naszej interwencji nauczyciele klas I-III otrzymają bony na laptopy. „Monitorujemy sprawę”. List do ministra cyfryzacji ws. realizacji programu oraz nauczycieli wykluczonych ze wsparcia

Technologie cyfrowe „na równym poziomie w każdej szkole”? Projekt rozporządzenia MEN ws. wymagań dotyczących sprzętu komputerowego w szkołach do konsultacji