Na liście 34 najbardziej poważanych przez Polaków zawodów nauczyciele znaleźli się na 9 miejscu i poprawili swoją pozycję w porównaniu z ubiegłym rokiem o 4 szczeble. Zawód nauczyciela poważa 57 proc. respondentów – w ubiegłym roku 53 proc.
W internetowym badaniu panelowym przeprowadzonym przez SW Research pytano respondentów: „Jakim poważaniem darzysz osoby o poniższym zawodzie/funkcji?” To druga edycja ogólnopolskiego badania poświęcona tematyce prestiżu zawodów z perspektywy Polaków.
Największym poważaniem wśród zawodów niezmiennie cieszą się strażacy (81 proc. wskazań) i ratownicy medyczni (80 proc.). Na trzecim miejscu jest lekarz (72 proc.).
Przed nauczycielami znaleźli się jeszcze pielęgniarka (70 proc.), profesor uniwersytetu (66 proc.), górnik (62 proc.), informatyk-analityk systemów komputerowych (59 proc.) oraz inżynier pracujący w fabryce (58 proc.). Na 10 pozycji, tuż za nauczycielami, znalazł się robotnik wykwalifikowany.
– Ratowanie zdrowia i życia niejednokrotnie wiąże się z dużą dozą poświęcenia i bohaterstwa, co w naturalny sposób wywołuje w społeczeństwie wysoki szacunek dla przedstawicieli związanych z tą dziedziną życia. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego – komentuje wiceprezes agencji SW Research, Piotr Zimolzak.
Do najmniej poważanych przez Polaków zawodów i funkcji należą: poseł (19 proc.), youtuber (18 proc.), partyjny działacz (17 proc.) i influencer (16 proc.).
Kolejną grupę o relatywnie niskim uznaniu społecznym tworzą zawody administracyjne – radny gminny (22 proc.) oraz minister (26 proc.). Niską pozycję zajmuje też zawód księdza.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 27-28.04.2022 r. przez agencję badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie n=1014 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48. Metoda: wywiady online, CAWI. Źródło próby: panel badawczy SW PANEL.
Więcej informacji o badaniu znajduje się tutaj
(JK, GN)
CBOS: Zawód nauczyciela cieszy się dużym poważaniem społecznym. Tak mówią Polacy pół roku po strajku