Ponad 12 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju wzięło udział w akcji MEN „Razem na Święta”. Uczniowie i nauczyciele wspólnie organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, śpiewali kolędy, przygotowywali kartki z życzeniami oraz świąteczne upominki dla osób starszych i samotnych z najbliższej okolicy. Podobnych akcji było więcej.
Jaj przypomina MEN to już trzecia edycję akcji „Razem na Święta”. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe dzieliły się w mediach społecznościowych relacjami z działań realizowanych w ramach inicjatywy.
Samorząd uczniowski z Zespołu Szkół Nr 7 w Białym Borze zorganizował zbiórkę darów na rzecz Hospicjum im. Św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku. Podobną inicjatywę zrealizowali uczniowie klasy 1B ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie. Zbiórkę darów dla potrzebujących rodzin przygotowała także społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Twardawie.
❗️Ponad 1⃣2⃣ tys. zgłoszeń do akcji #RazemNaŚwięta! Serdecznie dziękujemy za wszystkie wspaniałe inicjatywy, dzięki którym można było wesprzeć potrzebujących. Kilka z tysięcy przykładów działań uczniów, nauczycieli i rodziców można znaleźć tu ➡️ https://t.co/PiSHvmiIsY #święta pic.twitter.com/JMulPHra6P
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) December 21, 2020
Kreatywnością i oryginalnością wykazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu, organizując występ dla personelu piskiego szpitala oraz pacjentów. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Rabce-Zdroju przygotowały świąteczne kartki dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju. Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kotulskiej w Jodłówce Tuchowskiej przekazały świąteczne życzenia oraz wspólnie przygotowany upominek do Domu Samotnej Matki w Tarnowie.
Z kolei uczniowie z klasy 2B i 2D z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Słupsku upiekli słodkie podarunki, a następnie wraz z nauczycielami zawieźli je do Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” w Słupsku. Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Okole przygotowała ponad 100 kartek z świątecznymi życzeniami, które trafią do osób starszych i samotnych.
Jak informuje „Szlachetna Paczka” w tym roku dzięki darczyńcom z całej Polski udało się przekazać paczki ponad 14 tys. rodzin. Jak podkreślają organizatorzy zbiórki są rodziny, dla których pomoc materialna w ramach Szlachetnej Paczki to za mało, by stanąć na nogi.
Bardzo często osobom w potrzebie brakuje porady i wsparcia specjalistów – medyków, rehabilitantów, prawników, którzy mogliby rozwiązać trudną sytuację zdrowotną czy prawniczą leżącą u podstaw złej kondycji finansowej rodziny. Stąd wzięły się takie akcje jak „Paczka Medyków” i „Paczka Prawników”
51 012 140 zł ❗❗
To wartość łącznej pomocy w 20. edycji Szlachetnej Paczki! Od początku istnienia Paczki to już 436 mln zł.
Wejdź na:
👉 https://t.co/vUbu75C4UH
i zobacz jak Szlachetna PACZKA zmienia życie potrzebujących rodzin. pic.twitter.com/lxNbe7DiAR— Szlachetna Paczka (@szlachetnapaczk) December 21, 2020
Gwiazdy polskiej piosenki oraz laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki dla uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami nagrały „Kolędę na ten czas”. Bożonarodzeniowy utwór jest już dostępny na kanale Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” na YouTube. „Zachęcamy wszystkich do dzielenia się dobrą energią 'Kolędy na ten czas'” – podkreśla pomysłodawczyni utworu Anna Dymna.
Ale ciekawe świąteczne inicjatywy mają też często wymiar lokalny. Krzysztof Zabłotny, nauczyciel matematyki w jednym z liceów w Lidzbarku zainicjował akcję „Kartka dla ucznia”. W jej ramach wychowawcy wysyłali uczniom kartki świąteczne, by dodać otuchy w czasie pandemii.
„(…) Tak, aby każdy uczeń poczuł się ważny i doceniony, szczególnie teraz, gdy nie ma bezpośredniego kontaktu ze szkołą i rówieśnikami. Swoim dzieciom zawsze powtarzam, że wychowawca jest pomocą rodzica i poczuwa mnie to do opieki nad nimi. Dlatego ja i inni nauczyciele (za moją namową) z mojej szkoły wysyłamy kartki świąteczne naszym uczniom. Ja osobiście do koperty z kartką wkładam małą czekoladkę. Chciałbym, aby to był miły gest ze strony szkół, aby rodzice wiedzieli, że ich wspieramy, aby zawód nauczyciela zyskał większe uznanie społeczeństwa, w którym żyjemy”– informował nas nauczyciel.
(JK, GN)
Fot: gov.pl