Nauczycielowi, któremu okres 40 lat pracy upłynął przed 1 stycznia 2026 r., nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Prawo do wyższego świadczenia mają nauczyciele, którzy odpowiedni staż uzyskali dopiero w tym roku.
Przypomnijmy, że tzw. duża nowelizacja Karty Nauczyciela (obowiązuje od 1 stycznia 2026 r.) wprowadziła nowe zasady przyznawania nagrody jubileuszowej nauczycielom. Jej wysokość za 40 lat pracy została podwyższona z 250 proc. do 300 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Z kolei za 45 lat pracy nauczyciele otrzymają 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego.
Przepisy stanowią, że prawo do nagrody mają ci nauczyciele, którym okres odpowiednio 40 lat i 45 lat pracy upłynął po dniu 31 grudnia 2025 r. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy wyższa nagroda należy się również osobom, które 40-letni staż osiągnęły jeszcze w 2025 r., ale nadal pracują w szkole. Bo kilka dni różnicy w stażu pracy może oznaczać nawet kilka tysięcy złotych więcej lub mniej na koncie.
O wyjaśnienia w sprawie naliczania nagrody jubileuszowej dla nauczycieli zwrócił się do RIO w Krakowie wójt gminy Ochotnica Dolna. Chodziło o stosowanie przepisów wynikających z nowelizacji Karty Nauczyciela.
Według przedstawionej interpretacji RIO nauczyciel, któremu 40 lat pracy upłynęło przed 1 stycznia 2026 r., zachowuje prawo do nagrody w dotychczasowej wysokości, czyli 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego. Wyższe świadczenie przysługuje wyłącznie tym pedagogom, którzy wymagany staż osiągnęli już po wejściu w życie nowych przepisów.
Jak wyjaśniła RIO art. 47 ust. 1 pkt 5 został zmieniony przez przepisy ustawy z dnia 25 lipca 2025 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1160). Dodano również art. 47 ust. 1 pkt 6 dotyczący nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy. Znowelizowane regulacje obowiązują od 1 stycznia 2026 r.
„Do nauczyciela, któremu okres 40 lat pracy upłynął przed dniem 1 stycznia 2026 r., znajduje zastosowanie dotychczasowe brzmienie art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy Karta Nauczyciela, przewidujące za 40 lat pracy nagrodę jubileuszową w wysokości 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego” – wskazała.
Według RIO, nowe brzmienie art. 47 ust. 1 pkt 5 ma zastosowanie do nauczycieli, którym okres 40 lat pracy upłynie po dniu 31 grudnia 2025 r.. Również art. 47 ust. 1 pkt 6 ma zastosowanie do nauczycieli, którym okres 45 lat pracy upłynie po dniu 31 grudnia 2025 r.
Wiceminister edukacji Henryk Kiepura informował wcześniej, że MEN analizowało skutki przyznania nagrody za 45 lat pracy z mocą wsteczną.
„Ze względu na uwarunkowania budżetowe nie było jednak możliwe zagwarantowanie jednostkom samorządu terytorialnego od dnia 1 stycznia 2026 r. środków niezbędnych do sfinansowania takiej zmiany.” – argumentował. Podkreślił, że MEN nie planuje nowelizacji KN w tym zakresie.
Nauczyciele, których dotyczy nowelizacja KN i nie zostali objęci nową nagrodą jubileuszową wskazywali, że problem dotyczy około 6 tysięcy czynnych zawodowo pedagogów, którzy – mimo wieloletniego doświadczenia i dalszej pracy w szkołach – zostali wykluczeni z możliwości otrzymania nowego świadczenia.
Pełną treść wyjaśnienia RIO w Krakowie można znaleźć tutaj
(GN)