Rodzinna wieś Czarnka w programie MEiN „Poznaj Polskę”

6 marca wystartowała kolejna edycja programu „Poznaj Polskę”. Pierwszeństwo w naborze mają szkoły, które do tej pory nie otrzymały dofinansowania na wyjazdy edukacyjne. Na liście punktów edukacyjnych znalazło się ponad 1260 miejsc „ważnych dla naszej historii, kultury i nauki”. Jak podał portal Onet na liście znalazł się m.in. Goszczanów, czyli rodzinna wieś Przemysława Czarnka, ministra edukacji. Gospodarz goszczanowskiej zagrody, uwzględnionej w rządowym programie, nie przypomina sobie, aby zgłaszał ją do tej akcji.

Jak podaje MEiN pula środków w obecnej edycji programu to 50 mln zł. Jak dotąd złożono wnioski o dofinansowanie wycieczek na kwotę pond 25 mln zł. W ramach programu szkoły mogą ubiegać się o pokrycie do 80 proc. kosztów wycieczki – maksymalnie trzydniowej. Warunkiem dotacji jest jednak wybór tzw. punktów edukacyjnych.

Od marca 2023 r. jednym z takich punktów jest m.in. Goszczanów (woj. łódzkie) – wieś, w której do 15 roku życia mieszkał przyszły minister edukacji.

A konkretnie zagroda edukacyjna jednego z lokalnych miłośników folkloru. Jej atrakcją jest przede wszystkim „Chatka babuni”, czyli izba z wyposażeniem z XIX w. Według opisu zagrody uczniowie mogą tam spotkać także lamę, kozy i owce.

– Moje dzieci chodziły z nim do szkoły – wspomina w ministra edukacji gospodarz w rozmowie z Onetem. Ale nie przypomina on sobie, aby zgłaszał swoją zagrodę do nowej edycji rządowego programu

Gospodarz przypuszcza, że zgłoszenia dokonał jeden z ośrodków doradztwa rolniczego w jego regionie. Ale finalnie jest z tego zadowolony, bo może – jak mówi – przyjadą łodzianie.

Głośno o wsi dzieciństwa ministra Czarnka było miesiąc temu, gdy strażacy-ochotnicy z Goszczanowa uzyskali dotację z programu znanego opinii publicznej jako „Willa plus”.

(GN)

Źródło: Onet

Fot: MEiN

Ruszył nabór do programu “Poznaj Polskę”

6 września rusza nabór wniosków na patriotyczne wycieczki. MEiN podało listę miejsc, internauci wyłapują błędy