Rok temu 11 marca rząd zdecydował o zawieszeniu pracy szkół i przedszkoli

Na mocy rozporządzenia MEN z 11 marca 2020 roku szkoły i przedszkola od 12 marca zostały zamknięte na dwa tygodnie – przypomina ZNP na Facebooku. „Od 12 do 25 marca 2020 r. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych” – brzmiał komunikat MEN z  11 marca ubiegłego roku.

Rok temu w KPRM odbyła się ważna konferencja prasowa. – Koronawrius i ta epidemia, która się rozwija może stać się bardzo groźna. Mamy prawdopodobnie 26. przypadek koronawirusa w Polsce. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych , a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku, do 25 marca ale już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

– Ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, z dnia na dzień, w czwartek i piątek placówki będą otwarte i w klasach nauczyciele będą mogli pilnować dzieci po to, żeby umożliwić logistykę, od strony praktycznej organizowanie opieki nad dziećmi tam, gdzie zgodnie z prawem ta opieka jest konieczna – tłumaczył premier.

W tym pierwszym pandemicznym rozporządzeniu nie było jeszcze ani słowa o edukacji zdalnej.  – Proponujemy aby w przypadku przedszkoli i szkół podstawowych, szkoły nadal pełniły swoją funkcję opiekuńczą. w szczególnych wypadkach, gdy rodzice, opiekunowie nie będą w stanie zapewnić opieki swoim malutkim dzieciom, wówczas mogą wysłać je do szkoły czy przedszkola, gdzie nauczyciele zapewnią im opiekę, ale nie będą prowadzić zajęć dydaktycznych – tłumaczył minister edukacji Dariusz Piontkowski.

– Jak na razie tego typu decyzja nie niesie za sobą dalszych skutków, mówiących o innej organizacji roku szkolnego – powiedział ówczesny szef MEiN  Piontkowski zaznaczył również, że głównym celem decyzji o zamknięciu placówek dydaktyczno-wychowawczych jest ograniczenie ewentualnego przenoszenia wirusa.

Szkoły od czwartku zawieszają działalność – jest rozporządzenie MEN

25 marca 2020 roku weszły w życie przepisy Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zdalnego nauczania. Zgodnie z rozporządzeniem resortu realizowanie podstawy programowej poprzez taką formę nauki stało się wówczas obowiązkiem.

(JK, GN)

Fot: KPRM/Twitter

W czwartek 4 marca mija rok od wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce. To był bardzo trudny rok w oświacie