Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja ZNP. „Jak nauczać o Holokauście i walczyć z rasizmem i ksenofobią”

Mamy w wielu krajach do czynienia ze zmianą paradygmatu nauczania historii w szkołach. Historia jest wykorzystywana do bieżących celów politycznych – mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP, inaugurując w Krakowie konferencję o Holokauście oraz o nauczaniu o Holokauście jako elemencie walki z rasizmem i ksenofobią. – Tymczasem świadków historii jest coraz mniej– podkreślił i wspomniał, że w Polsce żyje już tylko około 100 osób, które prowadziły działalność konspiracyjną w ramach Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

Seminarium odbywa się pod egidą Międzynarodówki Edukacyjnej i przy wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta w ramach obchodów  75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci O Holokauście.

Poza prezesem ZNP w dyskusji biorą udział m.in. David Edwards, sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) i Andreas Keller, wiceszef EI.

– Podczas wizyty w Auschwitz poczułem się zarazem emocjonalnie wyczerpany i  emocjonalnie spełniony. Horror Holokaustu jest trudny do pojęcia. Dopiero gdy stanie się prze bramą obozu można zorientować się jak głębokie jest to doświadczenie – podkreślił David Edwards.

Andreas Keller cytował Theodora Adorno: „Zadanie, by Auschwitz nigdy się nie powtórzył jest najważniejszym zadaniem dla edukacji”.

Nauczyciele z całego świata dzielą się swoimi wrażeniami po wizycie w byłym obozie zagłady i po udziale w obchodach 75 rocznicy jego wyzwolenia. – Jestem synem ocalałego z Holokaustu. Wahałem się czy tutaj przyjechać – mówił łamiącym się głosem Jakob, nauczyciel informatyki z Izreala.

– Nie nauczam o Holokauście, ale cały czas, każdego dnia przeżywam go – podkreślił. Opowiadał, że jego 90-letni ojciec nie chce mówić o koszmarze, który przeżył, ale zostawił nagranie – wspomnienie dołączone do testamentu. – Kiedyś zobaczę ten film – tłumaczył Jakob.

W ramach konferencji zaplanowano kilka paneli dyskusyjnych poświęconych nauczaniu o Holokauście w kontekście doświadczeń pedagogów i pracowników muzeów i roli sztuki w zrozumieniu Holokaustu. Wśród panelistów znaleźli się m.in. prof. Michał Bilewicz, prof. Piotr Laskowski czy Meron Mendel, dyrektor muzeum Centrum Anny Frank. Poza prezesem ZNP w dyskusji biorą udział m.in. David Edwards, sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) oraz znana reżyserka Agnieszka Holland.

– Jako wychowawcy mamy obowiązek zachować pamięć i strzec wartości oraz uwrażliwić nowe pokolenia na tragedie z przeszłości, aby nigdy się nie powtórzyły. Dzisiaj nasza misja jest tak trudna, jak i niezbędna. Odrodzenie skrajnej prawicy, rosnący antysemityzm i dyskryminacja wielu grup mniejszościowych, pojawienie się alternatywnych faktów i bezprecedensowa manipulacja w mediach społecznościowych – wszystko to razem tworzy bardzo niebezpieczną sytuację, która wydaje się zbyt znajoma – podkreśla David Edwards.

– Musimy działać zdecydowanie dla prawdy i dla ludzkości. Nauczyciele z całego świata przyłączają się do swoich kolegów z Polski, Izraela i Niemiec, aby współpracować, dzielić się swoimi doświadczeniami, pomysłami i pasją, aby mieć pewność, że bez względu na to, ile czasu minie, lekcje Holokaustu nigdy nie zostaną zapomniane – dodaje.

Od 2008 roku co dwa lata ZNP, we współpracy z działem edukacyjnym Muzeum Auschwitz, organizuje seminarium dla młodych nauczycieli z Izraela, Niemiec i Austrii. Celem seminarium jest nie tylko wspólny udział w uroczystościach związanych z wyzwoleniem obozu, ale przede wszystkim zastanowienie się nad problemem, jak uczyć współcześnie o Holokauście w naszych krajach.

(JK, GN)

„Trudno być w tym dniu gdziekolwiek indziej”. ZNP weźmie czynny udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Dziś cały świat patrzy na Auschwitz… “Nie bądź obojętny!”

Nauczyciele w „fabryce śmierci”. ZNP zaprosił ponad 60 pedagogów z całego świata do odwiedzenia Muzeum Auschwitz