RPO apeluje do premiera Morawieckiego o uchylenie rozporządzenia ws. nauczania języka mniejszości

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o uchylenie rozporządzenia MEiN ws. godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w polskich szkołach.

Od 1 września 2022 r. nauka języka mniejszości niemieckiej ma się odbywać w zmniejszonym wymiarze jednej godziny tygodniowo – a nie trzech, jak dotychczas. Zgodnie z rozporządzeniem MEiN nauka języka pozostałych mniejszości nadal będzie się zaś odbywać przez trzy godziny w tygodniu.

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek uważa, że ma to charakter dyskryminujący i jest sprzeczne z normami konstytucyjnymi oraz wiążącego Polskę prawa międzynarodowego. Zaapelował także do premiera Mateusza Morawieckiego, aby wystąpił do Rady Ministrów o uchylenie odpowiednich rozporządzeń ministra Przemysława Czarnka.

RPO: Obniżenie subwencji na nauczanie języka mniejszości może być niezgodne z konstytucją

„Chodzi o zmniejszenie subwencji na nauczanie języka ojczystego mniejszości niemieckiej. Przepisy dotyczące zmniejszenia tych środków, dotyczą tylko tej jednej mniejszości. Dochodzi do pogorszenia sytuacji konkretnej grupy obywateli wyłącznie ze względu na ich pochodzenie” – twierdzi RPO.

„Nie można regulować traktowania mniejszości w Polsce w oparciu o to, jak traktowane są polskie mniejszości za granicą” – uważa Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich.

– RPO nie umniejsza potrzeby i celowości wspierania przez władze RP polskich społeczności żyjących poza granicami. Nie może się to jednak odbywać kosztem poszanowania praw i wolności przysługujących obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych. Przyjęcie tych regulacji ma charakter dyskryminujący i jako takie pozostaje w sprzeczności z normami konstytucyjnymi i wiążącego RP prawa międzynarodowego – czytamy w komunikacie RPO.

(JK, GN)

Ciąg dalszy wojny rządu PiS z polskimi dziećmi narodowości niemieckiej