Ruszają Ferie 2023. MEiN: W zorganizowanym wypoczynku będzie uczestniczyło ponad 167 tys. uczniów

Od poniedziałku 16 stycznia br. jako pierwsze ferie rozpoczną dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego. Jak podało MEiN kuratorzy zatwierdzili dotąd ponad 4,5 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii i półkolonii. Łącznie skorzysta z nich 167,4 tys. dzieci i młodzieży.

W roku szkolnym 2022/2023 ferie zimowe będą organizowane w  następujących terminach:

>> 16-29 stycznia 2023 r.
lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

>> 23 stycznia – 5 lutego 2023 r.
podlaskie, warmińsko-mazurskie

>> 30 stycznia – 12 lutego 2023 r.
kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

>> 13-26 lutego 2023 r.
dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Na stronie internetowej www.wypoczynek.mein.gov.pl resort prowadzi publiczną bazę danych o wypoczynku. Dzięki niej rodzice i opiekunowie w łatwy i szybki sposób mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Baza daje gwarancję, że wypoczynek został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.

Obecnie w systemie odnotowano 4 583 zgłoszeń. W zorganizowanym wypoczynku będzie uczestniczyło ponad 167 tys. uczniów, w tym w: wyjazdach krajowych – 85 680 osób, półkoloniach – 76 861 osób, wyjazdach zagranicznych – ponad 4 891 osób.

Organizatorzy wypoczynku będą nadal zgłaszać wypoczynek organizowany w kolejnych terminach. Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą –

MEiN zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku”. Publikacja prezentuje aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku. Na stronie Bezpieczny autobus rodzice mogą sprawdzić m.in., czy pojazd, którym dzieci pojadą na wypoczynek, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

(GN)

Już 16 stycznia rusza pierwsza tura ferii zimowych. Terminy dla poszczególnych województw