Ruszyła kampania RESPEKTUJ.PL. „Budujmy razem szkołę pełną empatii i szacunku do wszystkich”

„Nie można zostawiać świata takim, jakim jest. Marzyłem o tym naprawdę od wielu lat. Nie przestawałem wierzyć i to się właśnie dzieje.  To pierwsza taka kampania w Polsce, przewidziana na kilka lat, w której polskie szkoły – nauczycieli i uczniów wspierają znani i cenieni artyści, dziennikarze, ludzie mediów – wspaniali, nieszablonowi, troszczący się o świat wokół nich” – napisał na Facebooku Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021 oraz inicjator i twórca kampanii RESPEKTUJ.PL.

Jak czytamy na stronie internetowej RESPEKTUJ.PL to incjatywa skierowana do wszystkich środowisk szkolnych, którym leżą na sercu wartości takie jak: szacunek do drugiego człowieka, empatia, tolerancja.

„Będą to działania antyprzemocowe i antydyskryminacyjne – kompleksowe i wieloletnie – tworzone przy wsparciu organizacji, które od lat pomagają dzieciom i młodzieży: Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacją Orange, Międzynarodowym Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka, Dell Technologies” – wskazują pomysłodawcy.

Jak podkreślono kampania RESPEKTUJ.PL przeznaczona jest przede wszystkim dla nauczycielek, nauczycieli, a skierowana na działania z młodymi ludźmi.

„Pierwszy etap kampanii to czerwiec i wrzesień. Chcielibyśmy, aby w czerwcu i we wrześniu każda wychowawczyni i  każdy wychowawca przeprowadzili z uczniami i uczennicami lekcję dotyczącą przemocy lub/i dyskryminacji. Chcielibyśmy, by dzieci dały sobie wzajemnie wsparcie i siłę. Chcielibyśmy, by wypowiedziały się przeciwko przemocy i dyskryminacji. Chcielibyśmy, by wiedziały, gdzie mogą szukać pomocy. W tym celu możecie Państwo skorzystać z wielu przygotowanych na stronie scenariuszy o różnorodnej tematyce albo przeprowadzić działania samodzielnie. Zachęcamy też grupy i klasy oraz ich mentorów i mentorki do wzięcia udziału w konkursie!” – czytamy.

Twarzami kampanii zostali m.in. Robert Makłowicz, Maja Ostaszewska, Andrzej Piaseczny, Michał Rusinek, Marek Michalak, Maciej Stuhr, Justyna Suchecka a ambasadorami edukacyjnymi Agnieszka Jankowiak-Maik czyli Babka od Histy i Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018. Kampanię wspiera także Anna Konarzewska, finalistka Konkursu Nauczyciel Roku 2021.

Od 1 czerwca do 30 września odbywa się w ramach kampanii konkurs. Przewidziano 3 kategorie wiekowe: Edukacja wczesnoszkolna, Szkoła podstawowa 4-8, Szkoła ponadpodstawowa. Zadaniem uczniów i uczennic jest nakręcić spot lub film z jasnym przesłaniem antyprzemocowym lub/i antydyskryminacyjnym. Dla najciekawszych prac przewidziane są atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć tutaj

(GN)

Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie:

Rządzący zamierzają znieść limit godzin ponadwymiarowych w szkołach ponadpodstawowych w nowym roku szkolnym. Nauczycielu, czy zgodzisz się na kolejne godziny ponadwymiarowe?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Dariusz  Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021: Najważniejsze jest to, co robimy w naszej klasie

A. Jankowiak-Maik: My mówimy, że potrzebujemy autonomii i wzmocnienia samorządów, a oni chcą nas dociskać