Rząd popędza szkolnych księgowych: Wyrównania do zaniżonych w efekcie Polskiego Ładu wynagrodzeń mają być wypłacane już od poniedziałku

Księgowi w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych mają już w poniedziałek rozpocząć wypłatę wyrównać do obniżonych w efekcie Polskiego Ładu wynagrodzeń nauczycieli. Ministerstwo Finansów wystosowało w tej sprawie „apel” do pracodawców.

Choć to w efekcie pośpiechu i błędów przy okazji zmian w podatkach w ramach Polskiego Ładu m.in. nauczyciele otrzymali w styczniu wynagrodzenia obniżone nawet o 400-600 zł, to cały ciężar ratowania sytuacji spadnie nie na urzędników resortu finansów, ale na księgowych zatrudnionych w placówkach oświatowych.

Rząd oczekuje, że pracownicy niepedagogiczni szkół wezmą się do pracy natychmiast, a już od jutra, tj. poniedziałku 10 stycznia, placówki oświatowe rozpoczną wypłatę wyrównań do pensji.

„Wypłata wyrównań rozpocznie się w poniedziałek, 10 stycznia br. Ministerstwo Finansów wystosowało do płatników apel o pilne skorygowanie naliczonych wynagrodzeń” – czytamy w komunikacie, jaki dziś wieczorem opublikowało ministerstwo edukacji.

I dalej: „Na stronie podatki.gov.pl można znaleźć dodatkowe informacje na temat pobierania zaliczek według nowych zasad. Zachęcamy do zapoznania się z nimi. Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami informacyjny mi, w których eksperci Ministerstwa Finansów wyjaśniają zagadnienia związane z obliczaniem wynagrodzeń pracowników”.

Przed księgowymi stanęła perspektywa wykonania dodatkowej, czasochłonnej i trudnej pracy. Tak wynika z rozporządzenia opublikowanego przez Ministerstwo Finansów w piątek wieczorem.

Rozporządzenie MF zwróci nauczycielom pieniądze? Księgowi mają wątpliwości

Pracownikom trzeba będzie obliczyć dwie wypłaty – tę, którą by otrzymywali według zasad obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. i tę, którą mają otrzymać po 1 stycznia 2022 r., by sprawdzić, czy zaliczka na poczet podatku PIT jest niższa. Jeżeli nauczycielowi wypłacono w styczniu wynagrodzenie netto niższe niż to, jakie by mu wypłacano według zasad obowiązujących w 2021 r. (po uwzględnieniu likwidacji odpisu od podatku składki zdrowotnej i konieczności zastosowania ulgi dla klasy średniej), to powinien on otrzymać wyrównanie.

Rozporządzenie MF jest skomplikowane, niejasne i wywołuje szereg wątpliwości, co sygnalizowali w weekend doradcy finansowi. Nie wiadomo, czy księgowi poradzą sobie z tym zadaniem w tak ekstremalnie krótkim czasie (czyli w ciągu jednego dnia, a w praktyce krócej). Zwłaszcza w dużych placówkach oświatowych zatrudniających wielu nauczycieli.

Nie wiadomo też, czy programy komputerowe wykorzystywane przez księgowych pozwolą na wykonanie dodatkowej pracy wynikającej z błędów w Polskim Ładzie, czy też księgowi będą musieli wszystko liczyć ręcznie.

Jeszcze wczoraj późnym popołudniowej rzecznik rządu Piotr Muller twierdził, że wypłata wyrównań rozpocznie się „w przyszłym tygodniu”. Dziś wieczorem MF postanowiło wywrzeć na księgowych oraz dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych dodatkową presję i wyznaczyło datę wypłaty wyrównań na 10 stycznia.

Polski Ład zabrał, a szkoły mają oddać. Do nauczycieli z obniżonym wynagrodzeniem trafią przelewy

(PS, GN)