Rzecznik rządu: „Na razie nie planujemy modyfikacji obostrzeń”. Co ze szkołami?

Do stycznia nie planujemy modyfikacji obecnych obostrzeń związanych z COVID-19 – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. – Obecne obostrzenia uwzględniają fakt, że pojawił się omikron- powiedział Müller w radiowej Trójce. MEiN zapewnia, że uczniowie wrócą do szkół 10 stycznia.

Zdalny tryb nauczania w szkołach wywołany pandemią odbywa się od poniedziałku i ma obowiązywać do 9 stycznia. Według szefa MEiN Przemysława Czarnka, placówki oświatowe wrócą do stacjonarnej pracy dzień później, czyli 10 stycznia.

– Przyjąłem argumentację służb sanitarnych i podjąłem decyzję o tych trzech dniach nauki zdalnej (przed świętami). Również na wniosek pana premiera i ministra zdrowia. Po to, aby odizolować tuż przed Wigilią od kontaktów społecznych w ramach szkoły i ograniczyć jeszcze bardziej transmisję koronawirusa. Po to również, aby w piątek po południu i wieczorem, gdy będziemy siadać do stołów wigilijnych i później w święta ograniczyć możliwość zarażania naszych seniorów – dziadków i pradziadków” –  powiedział Czarnek.

– Obecne czwarta fala opada. To ma wpływ na sytuację w szkole. Na początku stycznia będzie można wrócić do nauki stacjonarnej – ocenił także Dariusz Piontkowski, wiceszef MEiN.

Z kolei sekretarz stanu w ministerstwie edukacji Włodzimierz Bernacki przypuszcza, że decyzja o tym, czy uczniowie wrócą do szkół 10 stycznia, zapadnie jednak w tygodniu poprzedzającym, czyli między Nowym Rokiem a świętem Trzech Króli.

„Wydaje się, że ta decyzja dotycząca powrotu 10 stycznia zapadnie w tygodniu poprzedzającym, czyli między Nowym Rokiem a świętem Trzech Króli. Dziś jest za wcześnie” – powiedział wiceminister Bernacki w poniedziałek na antenie Radia Kraków.

Tymczasem z powodu rozprzestrzeniającego się omikronu wiele krajów wprowadza nowe obostrzenia. Twardy lockdown obowiązuje od niedzieli w Holandii, a rząd Wielkiej Brytanii rozważa dwutygodniowe zamknięcie kraju po świętach. Od 28 grudnia możliwe są nowe ograniczenia w Niemczech, także dla zaszczepionych i wyleczonych z Covid-19.

We Włoszech rozważane są nowe restrykcje, ale bez lockdownu. Od soboty szkoły podstawowe i przedszkola zamknięte są w Belgii. Także Kanadyjski Quebec zamyka szkoły, restauracje, kina. Sytuację w regionie uznano za krytyczną.

Premier Izraela Naftali Benet ogłosił, że w kraju rozpoczęła się piąta fala epidemii koronawirusa i zarekomendował pracę z domu oraz namawiał do szczepienia dzieci.

(JK, PAP)

Od poniedziałku nauka zdalna w szkołach. Przerwa potrwa co najmniej do 9 stycznia

Omikron paraliżuje szkoły w Wielkiej Brytanii. Rząd wzywa na pomoc emerytowanych nauczycieli