Samorządowcy apelują do rządu o umożliwienie dzieciom aktywności fizycznej w czasie ferii

Samorządowcy apelują do rządu o umożliwienie działania obiektów sportowych na wolnym powietrzu, typu lodowiska, wyciągi narciarskie czy boiska, ale również hal sportowych. Przedstawiciele Związku Miast Polskich spotkali się w tej sprawie z Izabelą Kucharską, zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego.

Samorządowcy przekonują, że obecne obostrzenia, które umożliwiają organizowanie w czasie ferii tylko półkolonii, praktycznie powodują zamknięcie uczniów w domach na kolejne tygodnie. Tymczasem ważne jest stworzenie im możliwości rekreacyjnego korzystania z obiektów sportowych – przy zastosowaniu rygorów sanitarnych i ograniczeniu liczby osób.

Przedstawiciele ZMP zwrócili uwagę, że w kraju różne oddziały Sanepidu podejmują różne decyzje dotyczące funkcjonowania obiektów sportowych ze względu na fakt, że zapisy rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii są nieprecyzyjne. W jednych miastach o podobnej wielkości np. lodowiska są otwarte, a w innych – zamknięte, w zależności od interpretacji przepisów.

– Tymczasem miesiące zdalnej nauki bez aktywności fizycznej przekładają się na lata odrabiania tych strat – argumentował Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji i dodał, że każda złotówka wydana dziś na aktywność fizyczną, zwłaszcza dzieci i młodzieży pozwoli zaoszczędzić w przyszłości ogromne kwoty w ochronie zdrowia.

Podczas spotkania minister Kucharska przypomniała, że decyzję o zamknięciu tych obiektów do 27 grudnia br. podjęła Rada Ministrów, a po konferencji ministra zdrowia, na której ogłosił on tzw. kwarantannę narodową od 28 grudnia br. do 27 stycznia 2021 r. nie wiadomo jeszcze, jakie będą obowiązywać obostrzenia dotyczące aktywności sportowej.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie ZMP  tutaj.

(JK, GN)

Fot: Facebook

 

Rząd wprowadza “kwarantannę narodową”. Ferie w domu

Zasady organizacji półkolonii i obozów szkoleniowych w czasie ferii. Czarnek podpisał rozporządzenie