Sejm odrzucił „lex Kaczyński” – projekt nowej ustawy covidowej. Tak bronił jej minister Czarnek

Ustawa covidowa, zwana także „lex Kaczyński” i „lex konfident” została odrzucona we wtorek wieczorem przez Sejm. Za odrzuceniem projektu zagłosowało 253 posłów, przeciw 152, wstrzymało się 37. Choć w samym klubie PiS przeciwko ustawie zagłosowało  24 posłów, a 37 wstrzymało się od głosu, to szef MEiN Przemysław Czarnek bronił projektu do końca.

Przypomnijmy, że w myśl projektu ustawy „lex Kaczyński” pracodawcy mogliby żądać od pracowników oraz osób wykonujących na ich rzecz pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, bez względu na to, czy przeszli oni chorobę i są zaszczepieni, podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego.

Podczas sejmowej debaty bardzo aktywny był szef MEiN Przemysław Czarnek, który… znalazł winnych wysokiej śmiertelności z powodu koronawirusa. Szef MEiN zareagował na wystąpienie lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który mówił, że „totalna władza poniosła totalną porażkę w walce o zdrowie i życie Polaków, w zachęcaniu do szczepień, w organizacji ochrony zdrowia na czas pandemii”.

– Jak pan doskonale wie i wiedzą o tym wszyscy Polacy, podstawową przyczyną tych wszystkich śmierci, również naszych krewnych, bo umierają nie tylko wasi krewni, umierają nawet także nasi krewni na COVID-19, podstawową przyczyną tych śmierci jest przede wszystkim niedobór w służbie zdrowia, niedobór kadr lekarskich i pielęgniarskich. 60 tys. wakatów wśród lekarzy – przekonywał Czarnek.

– Wie pan, kto do tego doprowadził? Te 60 tys. wakatów to są wasze, Lewicy zaniedbania przez szereg lat – stwierdził, a z sali odezwał się głos: „Siedem lat rządzicie!”.

Następnie minister edukacji zaczął wychwalać działania rządu.. – I dopiero my, po pierwsze, zwiększyliśmy liczbę studentów na medycynie, po drugie, niedawno, również przy waszym sprzeciwie, stworzyliśmy możliwość tworzenia kierunków lekarskich na uczelniach innych niż medyczne, bo my dzisiaj potrzebujemy nadrobić te zaniedbania, które również pan zrobił i do których pan przyczynił się. A więc jak pan mówi o śmierci, to niech pan się uderzy we własne piersi, bo są za to odpowiedzialne przede wszystkim niedobory w służbie zdrowia – przekonywał.

(JK, GN)

PiS pokazało nowy projekt na walkę z pandemią. Nauczyciele znów potraktowani “specjalnie”

ZNP w Lublinie napisał do premiera Morawieckiego ws. dodatku covidowego