Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia 20. rocznicy członkostwa Polski w UE

Sejm przyjął w piątek uchwałę ws. uczczenia 20. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Izba wyraża w niej wdzięczność wszystkim obywatelom, siłom politycznym, organizacjom i tym, którzy przyczynili się swoją pracą do wstąpienia Polski do UE. Za uchwałą głosowało 380 posłów, 26 było przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu.

W uchwale podkreślono, że „Sejm wyraża głęboką wdzięczność wszystkim obywatelom, siłom politycznym, organizacjom oraz tym, którzy przyczynili się swoją pracą do historycznego wydarzenia jakim było wstąpienie Polski do UE”.

Wyrażono nadzieję, że 20. rocznica stanie się bodźcem do kontynuowania wysiłków na rzecz „lepszej, silniejszej, sprawiedliwej zjednoczonej Europy, w której Polska odgrywa aktywną i odpowiedzialną rolę”.

Zaznaczono, że „podjęta przed 20. laty decyzja zapoczątkowała udział Polski w europejskim projekcie integracyjnym, a samo członkostwo przyniosło naszemu krajowi wzmocnienie współpracy międzynarodowej oraz przyspieszyło rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny. Wyrażono również nadzieję, że 20. rocznica stanie się bodźcem do kontynuowania wysiłków na rzecz „lepszej, silniejszej, sprawiedliwej zjednoczonej Europy, w której Polska odgrywa aktywną i odpowiedzialną rolę”.

„W obliczu napięć, wyzwań, zagrożeń i niebezpieczeństw, jakich jesteśmy świadkami, nasze członkostwo w Unii Europejskiej powinno być fundamentem bezpieczeństwa, dobrobytu i stabilności naszego państwa” – głosi uchwała.

Przypomnijmy, że w dniu 1 maja 2004 r. Cypr, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Słowacja i Słowenia przystąpiły do Unii Europejskiej. Było to największe rozszerzenie w historii UE.

Kilka dni temu odbyło się  uroczyste posiedzenie Europarlamentu z okazji 20. rocznicy rozszerzenia UE w 2004 roku.  Wzięli w nim udział m.in. przewodnicząca PE Roberta Metsola, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, były przewodniczący PE Pat Cox i były przewodniczący Komisji Romano Prodi.

Do obecnych i byłych przywódców UE dołączył były komisarz UE ds. rozszerzenia Günter Verheugen oraz przedstawiciele dziesięciu krajów, które przystąpiły do UE 20 lat temu m.in. były premier Polski Leszek Miller.

Goście odpowiadali na pytania grupy młodych ludzi z ówczesnych nowych państw członkowskich, urodzonych 1 maja 2004 r. lub około tej daty. Więcej tutaj

(GN)

Fot: Komisja Europejska w Polsce

MEN zachęca do tworzenia, rozbudowy i odbudowy Szkolnych Klubów Europejskich. 1 maja będziemy obchodzić 20. rocznicę wejścia Polski do UE

Komisarz Iliana Iwanowa: Budowanie przyszłości. Przygotowanie społeczeństwa na przyszłe wyzwania poprzez edukację