Sejm uchwalił ustawę o ochronie małoletnich, zwaną ustawą Kamilka z Częstochowy. Za uchwalaniem ustawy głosowało 441 posłów, 11 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Jak informuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która aktywnie uczestniczy w konsultacjach dotyczących ustawy, Senat ma 30 dni na podjęcie decyzji ws. ustawy. Gdy minie ten termin, ustawę uznaje się za przyjętą w brzmieniu, które zostało zaproponowane przez Sejm. Jeśli jednak senatorowie zgłoszą uwagi, ustawa wróci pod obrady Sejmu.
📌#Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.
🔹Ustawa wzmacnia systemową ochronę małoletnich przed skrzywdzeniem. Nowelizacja podwyższa także standardy uczestnictwa małoletnich w procedurach sądowych. pic.twitter.com/YRVudAHyOc
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) July 13, 2023
FDDS zaapelowała do marszałka Tomasza Grodzkiego, by projekt był procedowany już na najbliższym posiedzeniu Senatu, które rozpocznie się 26 lipca br.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z poparcia ustawy przez posłów i posłanki. To istotny krok w kierunku zmiany podejścia w zakresie ochrony dzieci przed przemocą w Polsce. Dążymy do tego, aby żadne dziecko nie było pozostawione samo sobie w obliczu krzywdy, a ta uchwalona ustawa daje nam narzędzia do skutecznego działania i zapobiegania cierpieniu dzieci. Teraz liczymy na pozytywną opinię i sprawne procedowanie Senatu w tej sprawie, o co apelujemy do pana marszałka Tomasza Grodzkiego w gronie 26 organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną dzieci – mówi Renata Szredzińska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Przypomnijmy, że ustawa o ochronie małoletnich to projekt poselski stworzony przez wiceministra sprawiedliwości dr. Marcina Romanowskiego z udziałem ekspertów z zakresu ochrony dzieci przed krzywdzeniem, m.in. adwokatki Moniki Horny-Cieślak. Akt prawny był przygotowywany przez wiele miesięcy, jeszcze przed tragiczną śmiercią 8-letniego Kamila z Częstochowy, który zmarł w wyniku obrażeń, jakich doznał od swojego ojczyma. Śmierć chłopca wywołała ogromne poruszenie społeczne, a w wyniku tego – sprawne i zgodne kontynuowanie prac nad projektem ustawy przez parlamentarzystów i parlamentarzystki, niezależnie od ich przynależności partyjnej.
Prawdziwa twarz Konfederacji.
Jako jedyni zagłosowali przeciwko ustawie chroniącej dzieci przed zakatowaniem!
Ogarniacie?
Ustawa przygotowana po to, żeby uniknąć podobnej śmierci jak tej Kamilka z Częstochowy.
W pale się nie mieści, z jakimi troglodytami mamy do czynienia!!! pic.twitter.com/yJVJ6aOch5— Krzysztof Śmiszek (@K_Smiszek) July 13, 2023
Ustawa zawiera szereg rozwiązań mających na celu ochronę dzieci przed przemocą i wzmocnienie podmiotowego traktowania dziecka w trakcie procedur sądowych. Projekt przewiduje m.in. analizę poważnych i śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci, wprowadzenie standardów ochrony dzieci we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi, wprowadzenie krajowych strategii przeciwko przemocy wobec dzieci oraz przestępstwom seksualnym wobec dzieci oraz obowiązkowe szkolenia dla sędziów rodzinnych.
Ustawę popiera Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i 25 innych organizacji pozarządowych zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce.
(GN)
Presja ma sens. Sejm zajmie się projektem ustawy o ochronie dzieci
Śmierć Kamilka z Częstochowy. Głos zabrał m.in. szef MEiN oraz szkoła w której uczył się chłopiec