„Ruszają prace nad naszym obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” – podał na swojej stronie internetowej ZNP. Sejmowa komisja zajmie się nim 13 września.
W najbliższy piątek, 13 września 2024 r. o godz. 11:00 zwołano pierwsze posiedzenie sejmowej komisji edukacji poświęcone obywatelskiej inicjatywie. Projekt trafił do tej komisji po pierwszym czytaniu w Sejmie, które miało miejsce w styczniu br.
Jak czytamy na stronie Sejmu RP, będzie to formalne rozpoczęcie prac nad projektem, czyli powołanie podkomisji – “Rozpatrzenie wniosku o powołanie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (druk nr 28)”.
W końcu ruszają prace nad naszym obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”❗️
⏰Sejmowa komisja zajmie się nim 13 września.@Broniarz: Chcemy, by wysokość płac nauczycielskich była powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. pic.twitter.com/D5zc7YjcAW
— ZNP (@ZNP_ZG) September 12, 2024
Celem obywatelskiej inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli – w taki sposób, by wysokość płac nauczycielskich była powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.
Dzięki takiemu rozwiązaniu płace nauczycieli rosłyby wraz z zarobkami w innych branżach i nie byłyby uzależnione do decyzji polików z rządzącej w danym momencie ekipy.
24 stycznia podczas pierwszego czytania prezes Związku Sławomir Broniarz przedstawił z mównicy sejmowej założenia obywatelskiego projektu zmieniającego system wynagradzania nauczycieli.
– Jeżeli chcemy nowoczesnego państwa, a sądzę, że jest to powszechne oczekiwanie, to trzeba postawić na edukację. Na dobrą i nowoczesną szkołę z dobrze wynagradzanymi nauczycielami i nauczycielkami – podkreślał.
Podziękował koleżankom i kolegom nauczycielom i nauczycielkom za wytrwałość mimo trudnych warunków, w jakich przyszło im w ostatnich latach pracować w szkołach, przedszkolach, placówkach i poradniach a także za poparcie inicjatywy, pod którą podpisało się ponad 250 tysięcy osób.
(GN)