Sejmowa komisja edukacji przeciwko 20 proc. podwyżce dla wszystkich nauczycieli. O losie poprawek ZNP zdecyduje cały Sejm

Sejmowa komisja edukacji nauki, nauki i młodzieży opowiedziała się przeciwko poprawkom ZNP zmierzającym m.in do  podniesienia o 20 proc. wynagrodzeń wszystkim nauczycielom od wrześnie br., a nie jak chce MEiN tylko tym rozpoczynających pracę w zawodzie. W piątek o ostatecznym losie poprawek zdecyduje Sejm na posiedzeniu plenarnym. Zgodnie z harmonogramem blok głosowań rozpocznie się w samo południe. 

Przypomnijmy, że 21 lipca Senat opowiedział się za wprowadzeniem poprawek do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela dotyczącej awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli, w tym tych zaproponowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i zgłoszonych przez senatora Wojciecha Koniecznego (Koło Parlamentarne PPS).

W czwartek na sejmowej komisji edukacji senator Konieczny przekonywał, że poprawki dotyczące podniesienia o 20 proc. wynagrodzeń nauczycieli są kluczowe, bo przez niskie zarobki nauczyciele odchodzą z pracy.

Wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski nagatywnie odniósł się do propozycji ZNP. Argumentował, że autorzy poprawek ws. podwyżek dla wszystkich nauczycieli od września br. nie wskazali źródeł  ich finansowania i finansowanie to spadłoby rzekomo na barki samorządów. – O kompleksowych podwyżkach w oświacie będziemy rozmawiać przy okazji prac nad budżetem na 2023 rok – uciął. 

Poprawki ZNP i Senatu broniła  posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazując na poważny kryzys kadrowy w oświacie i zagrożenia jakie niesie on przed 1 września.  Odnosząc się do słów Piontkowskiego dotyczących “braku źródeł finansowania” podwyżek dla nauczycieli przypomniała, że w sejmowej zamrażarce leżakują dwa projekty ZNP: projekt inicjatywy obywatelskiej, która zakłada powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce oraz dotycząca wypłacania nauczycielskich pensji z budżetu państwa.

Nad poprawkami dotyczącymi podwyżek głosowało 37 posłów, 18 było za przyjęciem poprawek Senatu, 18 przeciwko, a jeden poseł wstrzymał się od głosu. W taki sposób komisja odrzuciła poprawki. Przepadły też inne ważne propozycje zmian w KN, które zaproponował  Senat.  

Poprawki ZNP do noweli ustawy – Karta Nauczyciela dotyczą m.in. wzrostu średniego wynagrodzenia nauczyciela początkującego, nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego (nowelizacja w wersji MEiN zakłada wzrost wynagrodzenia wyłącznie w stosunku do nauczyciela początkującego – 120 proc. kwoty bazowej).

Przyjęcie przez Sejm propozycji ZNP oznaczałoby, że we wrześniu br. płaca zasadnicza nauczyciela wyglądałaby tak:

>> początkującego = 3766 zł,

>>mianowanego = 4316 zł,

>> dyplomowanego = 5069 zł.

Transmisję z czwartkowego posiedzenia komisji edukacji można obejrzeć tutaj.

W piątek posłowie na posiedzeniu plenarnym zajmą się sprawozdaniem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw i dojdzie do głosowania na forum izby. Porządek obrad znajduje się tutaj.  Blok głosowań rozpocznie się o godz. 12 w południe. 

(JK, GN)

Sejm zajmie się propozycją ZNP zwiększającą pensje wszystkich nauczycieli o 20 proc.

Zmiany w KN: Senat przegłosował podwyżki dla wszystkich nauczycieli od września o 20 proc. Domagał się tego ZNP