Dr Karol Nawrocki został wybrany na nowego prezesa IPN. 52 senatorów było za tą kandydaturą, 47 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Podczas dyskusji poparcie dla Nawrockiego deklarowali senatorowie PiS, przeciwni byli senatorowie KO i Lewicy.
Pod koniec maja Sejm przegłosował kandydaturę Nawrockiego głosami PiS, Konfederacji i Kukiz’15. Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka kończy się jeszcze w lipcu.
Nad Szarkiem zawisły czarne chmury na początku tego roku, kiedy to wsparł na stanowisko p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu dra Tomasza Greniucha. Media przypomniały, że Greniuch w przeszłości był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a także że wykonywał gest kojarzący się z nazistowskim pozdrowieniem.
📢 Senat wyraził zgodę na powołanie dr. Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Dr Karol Nawrocki jest historykiem, działaczem społecznym oraz specjalistą ds. zarządzania zasobami ludzkimi.
🔍 Więcej o działalności dr. Nawrockiego ➡ https://t.co/q0hA9Kdglm pic.twitter.com/nlZI22espg
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) July 23, 2021
Powołany przez parlament na następcę Szarka – Karol Nawrocki to dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i dotychczasowy wiceszef IPN.
W ostatnich tygodniach w mediach spekulowano o układzie między PiS a opozycją: poparcie przez Senat wybranego przez Sejm na prezesa IPN dr Karola Nawrockiego w zamian za wsparcie kandydata opozycji (rekomendowanego przez PSL) na RPO.
Za kandydaturą Karola Nawrockiego na szefa IPN zagłosowali m.in. senatorowie PSL Ryszard Bober i Jan Filip Libicki, a także senator KO Antoni Mężydło oraz senator niezależna Lidia Staroń.
(JK, GN)
Fot: IPN
Senat wyraził zgodę na powołanie prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich VIII kadencji