Senat wybrał Karola Nawrockiego na prezesa IPN. Zastąpi na tym stanowisku Jarosława Szarka

Dr Karol Nawrocki został wybrany na nowego prezesa IPN. 52 senatorów było za tą kandydaturą, 47 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Podczas dyskusji poparcie dla Nawrockiego deklarowali senatorowie PiS, przeciwni byli senatorowie KO i Lewicy.

Pod koniec maja Sejm przegłosował  kandydaturę Nawrockiego głosami PiS, Konfederacji i Kukiz’15. Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka kończy się jeszcze w lipcu.

Nad Szarkiem zawisły czarne chmury na początku tego roku, kiedy to wsparł na stanowisko p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu dra Tomasza Greniucha. Media przypomniały, że Greniuch w przeszłości był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a także że wykonywał gest kojarzący się z nazistowskim pozdrowieniem.

Powołany przez parlament na następcę Szarka – Karol Nawrocki to dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i dotychczasowy wiceszef IPN.

W ostatnich tygodniach w mediach spekulowano o układzie między PiS a opozycją: poparcie przez Senat wybranego przez Sejm na prezesa IPN dr Karola Nawrockiego w zamian za wsparcie kandydata opozycji (rekomendowanego przez PSL) na RPO.

Za kandydaturą Karola Nawrockiego na szefa IPN zagłosowali m.in. senatorowie PSL Ryszard Bober i Jan Filip Libicki, a także senator KO Antoni Mężydło oraz senator niezależna Lidia Staroń.

(JK, GN)

Fot: IPN

Senat wyraził zgodę na powołanie prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich VIII kadencji

 

IPN uruchamia portal edukacyjny dla nauczycieli i uczniów