Senat zainaugurował obchody Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego. O powstaniu w getcie debatowano także w PE

29 marca w Senacie RP zainaugurowano obchody ustanowionego przez Izbę Wyższą Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego. Inauguracji towarzyszyła prezentacja wybranych eksponatów z Muzeum Getta Warszawskiego oraz kampanii #AkcjaŻonkile Muzeum POLIN. Także w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyło się okolicznościowe seminarium i została otwarta wystawa.

19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Inauguracji obchodów Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego w Senacie towarzyszy prezentacja dzieł z kolekcji Muzeum Getta Warszawskiego oraz ogłoszenie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.

Organizowana od jedenastu lat w dniu 19 kwietnia akcja przypomina walkę zbrojną warszawskich Żydów z Niemcami. W tym roku do akcji dołączą się senatorowie rozdając żonkile w swoich okręgach wyborczych.

Senat RP uchwałą z 29 listopada ubr., ustanowił rok 2023 Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego. Senatorowie oddają w uchwale hołd poległym oraz tym, którzy przeżyli i do końca swoich dni podnosili głos protestu przeciwko zbrodniczym planom zagłady narodu żydowskiego.

Pełna treść uchwały znajduje się tutaj

W Parlamencie Europejskim w Brukseli zorganizowano z kolei seminarium poświęcone 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Jego elementem jest otwarcie wystawy upamiętniającej bohaterski zryw. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówił, że „Warszawa jest miastem dwóch powstań”, a to dowodzi, „jak silny jest polski imperatyw w dążeniu do wolności”.

Szczegółowa informacja o innych wydarzeniach organizowanych w związku z 80. rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim znajduję się na stronie https://warsaw1943.pl/.

(JK, GN)

Muzeum Polin zachęca szkoły, biblioteki i instytucje kultury do udziału w XI edycji akcji Żonkile. Zgłoszenia do 14 kwietnia

Senat przyjął uchwałę w 80. rocznicę likwidacji warszawskiego getta