Sondaż: 60 proc. badanych przeciwko zniesieniu ocen z zachowania na świadectwie

Większość respondentów nie popiera pomysłu minister edukacji, dotyczącego zniesienia ocen z zachowania – wynika z najnowszego sondażu IBRiS. Sprzeciw wobec nowej koncepcji Barbary Nowackiej wyraziło ponad 60 proc. ankietowanych.

Przypomnijmy, że 20 czerwca Barbara Nowacka zaproponowała na antenie Radia Zet zmianę koncepcji dotyczącej wystawiania oceny z zachowania w szkołach. Jak przekonywała, w obecnym kształcie jest ona „kompletnie niemierzalna” i bywa często „indywidualnym wynikiem relacji uczeń-nauczyciel”.

Minister edukacji zaproponowała, by zrezygnować z konkretnej skali i przedstawiać opinię na temat zachowania danego ucznia w formule opisowej. Przyznała, że kwestia ta zostanie poddana badaniom ekspertów.

Tymczasem Radio Zet zleciło wykonanie sondażu, w którym zapytano Polki i Polaków o to, w jaki sposób postrzegają pomysł likwidacji oceny z zachowania.

IBRiS zapytał Polaków, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że „Należy zlikwidować na świadectwie ocenę z zachowania, jak proponuje minister edukacji Barbara Nowacka”. Uczestnicy sondażu odpowiadali:

>>  Zdecydowanie się zgadzam: 19,1 proc.

>> Raczej się zgadzam: 11,5 proc.

>> Raczej się nie zgadzam: 23,6 proc.

>> Zdecydowanie się nie zgadzam: 36,8 proc.

>> Nie wiem/ Trudno powiedzieć: 9,1 proc.

Jeśli chodzi o podział głosów według politycznych preferencji, to przeciwni likwidacji ze świadectwa ocen z zachowania są w zdecydowanej większości zwolennicy PiS i Konfederacji. Ale po stronie zwolenników obozu rządzącego (wyborców KO, Trzeciej Drogi i Lewicy) też jest więcej przeciwników likwidacji ocen z zachowania ze świadectwa, 50 proc, jest przeciw, za opowiada się 39 proc. Zniesienia ocen ze świadectwa nie chce 68 proc. kobiet i 55 proc. mężczyzn. Za ich likwidacją opowiada się 25 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach 21-22.06.2024 r. metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1067 osób.

(GN)

Dr hab. Maciej Jakubowski, dyrektor IBE: Polska szkoła poszła za bardzo w stronę ocenozy. I to chcemy zmienić

Ograniczenia w zadawaniu prac domowych już obowiązują. IBE przygotowało specjalne informatory dla nauczycieli