Sondaż. Aż 62,7 proc. respondentów negatywnie ocenia zmiany w edukacji wprowadzone pod rządami Czarnka

Jak Pani/Pana zdaniem zmieniła się polska edukacja pod rządami ministra Przemysława Czarnka? – zapytano respondentów w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Aż 62,7 proc. respondentów oceniło, że zmieniła się „na gorsze” lub „zdecydowanie na gorsze”.

20,9 proc. ankietowanych jest zdania, że sytuacja w szkołach i na uczelniach zmieniła się „raczej na grosze”. Dużo większy jest odsetek osób, które wystawiły ministrowi Czarnkowi bezwzględnie negatywną ocenę – 41,8 proc. badanych wybrało odpowiedź „zdecydowanie na gorsze”.

Jedynie 6,8 proc. badanych uznało, że polska edukacja zmieniła się „zdecydowanie na lepsze”, a 10 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „raczej na lepsze”. 8,2 proc. Polaków stwierdziło, że polska edukacja w ogóle się nie zmieniła.

Najwięcej przeciwników polityki MEiN i Przemysława Czarnka jest wśród sympatyków opozycji. Nikt w tej grupie nie ocenił, że jego rządy zmieniły polską edukację zdecydowanie na lepsze. 3 proc. nie widzi różnicy, 25 proc. twierdzi, że zmiany są „raczej na gorsze”, a aż 69 proc. że „zdecydowanie na gorsze”.

Inaczej głosy rozkładają się w przypadku zwolenników obozu rządzącego. 28 proc. ocenia, że wpływ ministra edukacji zmienił szkolnictwo „zdecydowanie na lepsze”, a 26 proc. – że na „raczej na lepsze”. 18 proc. twierdzi, że nic się nie zmieniło.

8 proc. zwolenników formacji rządzącej jest zdania, że edukacja pod rządami Czarnka zmieniła się raczej na gorsze. 2 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „zdecydowanie na gorsze”. 18 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie w sondażu.

Badanie United Surveys dla WP przeprowadzono w dniach 27-28 sierpnia metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1 tys. Polaków.

***

Jakąś namiastkę nastrojów i emocji generowanych przez Czarnka i politykę MEiN było widać podczas inauguracji roku szkolnego z udziałem ministra w I LO om. im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie.

Wizycie Czarnka towarzyszył protest grupy mieszkańców, którzy krzyczeli i gwizdali podczas jego wystąpienia oraz przy wyjeździe. Wejście do szkoły oddzielał kordon policji.

Protestujący mieli na transparentach m.in. hasła: “Wszystkie dzieci nasze są” i “Nieistotne czy z in vitro, czy z kapusty”. Demonstranci skandowali: “Wolność, równość, demokracja”, “Wstydź się”.

Relację live z „powitania” i „pożegnania” Czarnka można obejrzeć na FB Nowe Pomorze Kościerzyna tutaj

(JK, GN)

Nowy rok szkolny: Czarnek dziękuje nauczycielom za pracę. Ani słowa o podwyżkach