Sondaż: Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19

Rośnie liczba Polaków, którzy przekonują się do zaszczepienia przeciw COVID-19. Obecnie taką chęć wyraziło 60,9 proc. ankietowanych – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Przy czym zdecydowanie chcących się zaszczepić jest aż 37,2 proc. respondentów. Kolejne 23,7 proc. osób odpowiedziało, że raczej się zaszczepi. Zdecydowanie przeciwnych szczepieniu jest 16,3 proc. respondentów, a 11,8 proc. odpowiedziało, że raczej się nie zaszczepi.

Gazeta wskazuje, że styczniowy sondaż pokazał wzrost chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19, w porównaniu z poprzednim sondażem z drugiej połowy grudnia aż o 14 punktów procentowych. – Przy czym największy spadek odnotowano wśród osób, które przed świętami twierdziły, że „raczej się nie zaszczepią”. W grudniu odpowiedziało tak 27,1 proc. respondentów. Trzy tygodnie później grupa ta stopniała do 11,8 proc. – pisze „Rz”.

Nie zmieniła się natomiast za bardzo grupa osób zdecydowanie sceptycznych wobec szczepienia. W grudniu wynosiła ona 17,1 proc. W styczniu – 16,3 proc. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 8-9 stycznia na 1100-osobowej grupie respondentów.

Do szczepień przeciwko COVID-19 w mediach społecznościowych zachęca premier Mateusz Morawiecki. Przekonuje, że koronawirus nie słabnie, a nowe mutacje sprawiają, że trzecia fala może być groźniejsza niż dwie poprzednie. Podkreślił, że jest jednak skuteczny środek zaradczy – szczepionka.

***

Nieoficjalnie: Papież Franciszek już się zaszczepił. „To opcja etyczna”

Papież Franciszek został zaszczepiony przeciwko Covid-19 – podały w środę media, wśród nich argentyński dziennik „La Nacion”. Tego dnia w Watykanie rozpoczęła się kampania szczepień.

Wiadomości o szczepionce dla papieża nie potwierdził dotąd Watykan, który poinformował o rozpoczęciu szczepień w punkcie medycznym, zorganizowanym w atrium Auli Pawła VI.

W wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej Canale 5 w niedzielę 84-letni Franciszek zapowiedział, że się zaszczepi. – Uważam, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, to opcja etyczna, bo stawką jest zdrowie, życie, także życie innych – powiedział.

Zaszczepiony ma też zostać emerytowany papież Benedykt XVI. Jego osobisty sekretarz abp Georg Gaenswein powiedział agencji CNA we wtorek, że Benedykt XVI zrobi to, „gdy tyko szczepionka będzie dostępna”.

(JK, PAP)

Fot: Gov.pl

ZNP chce się upomnieć o szczepionki i nauczycieli przedszkoli

Szczepmy nauczycieli wraz z seniorami 70 plus. Prof. Jemelniak przygotował specjalną petycję do rządu i prezydenta

Dworczyk: Jeżeli pojawią się dodatkowe szczepionki, to nauczyciele zostaną zaszczepieni