Sondaż: Druzgocące wyniki dla szefa MEiN. Aż 63 proc. respondentów negatywnie ocenia dotychczasową pracę Czarnka

Jak ocenia Pani/Pan dotychczasową pracę ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka? – zapytał Polaków Ipsos na zlecenie portalu OKO.press. 50 proc. respondentów oceniło ją zdecydowanie źle, a 13 proc raczej źle. Dobrze pracę szefa MEiN oceniło 18 proc. badanych, a zdecydowanie dobrze – 10 proc. Także 10 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź: „trudno powiedzieć”.

Wyniki są dla ministra druzgocące: 63 proc. ocenia go negatywnie, z czego aż 50 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie źle”. OKO. press przypomina, że dokładnie rok temu w sondażu Ipsos złą ocenę wystawiło ministrowi 57 proc. Polek i Polaków.

Z najnowszego sondażu wynika, że surowo oceniają ministra młodzi. W grupie 18-29 lat jego sposób zarządzania oświatą nie podoba się czterem na pięciu badanych (79 proc.). Wśród trzydziesto- i czterdziestolatków ministra źle ocenia odpowiednio 76 i 75 proc. badanych w tych grupach. Najwięcej zrozumienia minister dostaje od najstarszych. W grupie 60+, która stanowi trzon wyborców PiS, popiera go 41 proc. badanych.

Ale nawet część elektoratu PiS ma z Czarnkiem problem. W elektoracie PiS dobrze ocenia ministra edukacji 70 proc. badanych, źle – 16 proc. Gdy do negatywnych ocen dołożymy tych, którzy na pytanie nie odpowiedzieli, okaże się, że co najmniej problem z oceną ministra ma 30 proc., niemal co trzeci wyborca rządzącej partii.

Jeden na czterech wyborców Konfederacji ocenia ministra dobrze, ale dwukrotnie więcej jest tych, którym nie podoba się jego polityka edukacyjna (52 proc.).

OKO. press zestawia wyniki sondażu z niedawną wypowiedzią prezesa PiS o Czarnku. Przypomnijmy, że według Jarosława Kaczyńskiego, Czarnek jako minister edukacji „walczy z ofensywą głupoty i szaleństwa, by polskiej oświacie przywrócić charakter służby narodowi”.

Sondaż Ipsos dla OKO.press, 6-8 września 2022, badanie telefoniczne (CATI), na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków, liczebność próby 1009 osób

(JK, GN)

Źródło: OKO.press

Sondaż: 56 proc. respondentów uważa, że zarobki nauczycieli są na tyle niskie, że akcja protestacyjna jest uzasadniona

Sondaż. Aż 62,7 proc. respondentów negatywnie ocenia zmiany w edukacji wprowadzone pod rządami Czarnka