Sondaż: Polacy ocenili szkołę pod kierownictwem Czarnka. Większość uważa, że stała się dużo bardziej upolityczniona

Pod kierownictwem ministra Czarnka polska szkoła stała się bardziej upolityczniona – twierdzi aż 60,7 proc. ankietowanych w sondażu IBRiS dla Radia ZET. O upolitycznieniu szkoły mówi zdecydowana większość (74 proc.) zwolenników opozycji i co czwarty (25 proc.) wyborca Zjednoczonej Prawicy. 25,4 proc. ogółu badanych nie zgadza się z tą tezą, a 10,4 proc. nie ma zdania.

IBRiS dla Radia ZET zadał pytanie ankietowanym: „Czy Pana/Pani zdaniem polska szkoła pod kierownictwem ministra Przemysława Czarnka stała się bardziej upolityczniona?” Odpowiedzi „zdecydowanie bardziej upolityczniona” udzieliło 48,1 proc. badanych, „raczej bardziej upolityczniona” – 12,6 proc.

Jedna czwarta Polaków (25,4 proc.) uważa, że poziom upolitycznienia się nie zmienił. 3,5 proc. badanych jest zdania, że polskie szkoły są mniej upolitycznione. 10.4 proc. nie ma zdania.

O upolitycznieniu szkoły mówi zdecydowana większość (74 proc.) zwolenników opozycji i co czwarty (25 proc.) wyborca Zjednoczonej Prawicy. Ponad połowa zwolenników partii rządzącej (54 proc.) jest przekonanych, że nic się nie zmieniło.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach 14.04-15.04.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

(GN)

Sondaż: Czarnek najgorszym ministrem edukacji ostatnich lat. Najlepszego trudno wskazać

Sondaż: 68 proc. pytanych uważa, że obecny szef resortu edukacji powinien podać się do dymisji

Sondaż: Edukacja jednym z głównych problemów społecznych. ZNP przypomina rekomendacje z Miasteczka edukacyjnego