Sondaż: Prawie 60 proc. badanych za wetem prezydenta do lex Czarnek

Polacy nie chcą lex Czarnek – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Aż 59 proc. ankietowanych uważa, że prezydent nie powinien podpisać zmiany przepisów prawa oświatowego – przy czym aż 50 proc. podkreśla, że zdecydowanie nie powinien tego robić.

Za ustawą, która ma wzmocnić rolę kuratorów oświaty i utrudnić w szkołach prowadzenie dodatkowych zajęć przez organizacje pozarządowe, opowiedziało się 21 proc. ankietowanych.

Co piąty respondent nie ma w tej sprawie zdania. Osób sceptycznych wobec nowych przepisów nie brakuje nawet wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy – 13 proc. uważa, że powinno być weto. Wątpliwości nie mają popierający opozycję – tu aż 86 proc. jest za wetem.

Widoczne różnice są także w poszczególnych grupach wiekowych – lex Czarnek popierają raczej starsi niż młodsi. Wśród osób w wieku 18–29 lat tylko 1 proc. respondentów chce podpisania ustawy.

Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie:

Prezydent RP ma czas do 3 marca br. na podjęcie decyzji w sprawie ustawy lex Czarnek. Nauczycielu, jakiej decyzji się spodziewasz?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Odsetek osób sceptycznych wobec nowych przepisów rośnie w grupie rodziców dzieci szkolnych i przedszkolnych. Aż 71 proc. uważa, że prezydent powinien ustawę zawetować. Za jej podpisaniem jest mniej niż co czwarty rodzic.

(JK, GN)

Już ponad 5 tysięcy podpisów pod petycją nauczyciela z Pszczyny ws. weta do lex Czarnek

Wolna Szkoła prowadzi akcję #kulturadlaedukacji; o weto do prezydenta ws. Lex Czarnek apelują kolejne środowiska