47,2 proc. ankietowanych ocenia, że MEN nie przygotowało szkół do powrotu stacjonarnych lekcji w warunkach epidemii; 18,2 proc. respondentów twierdzi, że przygotowało, a 34,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.
Respondenci odpowiadali na pytanie: „Czy Pani/Pana zdaniem MEN przygotował szkoły do powrotu stacjonarnych lekcji w warunkach epidemii?”
– Procent osób uważających, że szkoły nie zostały odpowiednio przygotowane przez MEN maleje wraz ze wzrostem wieku (do 24 lat: 62 proc., a 50+ lat: 41 proc.). Nieprzygotowanie szkół do zajęć stacjonarnych najczęściej wskazują respondenci z dochodem poniżej 1000 zł (53 proc.). Im większa miejscowość tym wyższy jest odsetek osób uważających, że szkoły nie zostały przygotowane do powrotu uczniów w warunkach epidemii (wieś: 45 proc. a miasto pow. 500 tys.: 54 proc.) – komentuje wyniki badania Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz SW Research.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 25.08-26.08.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.
Z kolei w sondażu Pollstera dla „Super Expressu” rodzice najczęściej wskazywali dyrektora placówki szkolnej, jako osobę, która powinna mieć ostateczny i decydujący głos w sprawie ewentualnego zamknięcia szkoły i wprowadzenia edukacji zdalnej. Takiego zdania było 27 proc. ankietowanych.
Tymczasem w niedzielę, szef resortu edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski zapowiedział, że dyrektorzy będą mogli wydać zgodę na zdalną edukację dziecka ale tylko pod pewnymi warunkami.
Szkoła musi być w powiecie o podwyższonym reżimie sanitarnym („czerwonym” lub „żółtym”), a dziecko, które miałoby odbywać zajęcia zdalne musi mieć schorzenia przewlekłe, zwiększające możliwość zachorowania na COVID-19. Piontkowski nie wykluczył jednak możliwości czasowego zamknięcia szkół w kraju.
Sondaż Pollstera wykonano w dn. 21-23 sierpnia, metodą ankiet internetowych, na grupie 1024 osób.
(JK, GN)
PROPOZYCJE ZNP. Jak bezpiecznie wrócić do szkół i przedszkoli?