„Od września 2025 roku we wszystkich szkołach w Polsce ruszają zajęcia z edukacji zdrowotnej. To nowy przedmiot, który pomoże dzieciom zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne, budować dobre relacje i lepiej rozumieć siebie oraz świat wokół. W świecie pełnym presji, stresu, samotności i zagrożeń środowiskowych, edukacja zdrowotna jest nie tylko potrzebna – jest niezbędna. Dlatego jako koalicja SOS dla Edukacji apelujemy do wszystkich rodziców: pozwólcie swoim dzieciom uczestniczyć w tych zajęciach” – czytamy m.in. w apelu organizacji.
SOS dla Edukacji apeluje do wszystkich rodziców by pozwolili swoim dzieciom uczestniczyć w tych zajęciach, bo dzięki nim:
>> nauczą się dbać o zdrowie i samopoczucie,
>> poznają mechanizmy dojrzewania i seksualności,
>> dowiedzą się, jak unikać uzależnień i reagować na kryzysy,
>> zbudują odporność psychiczną i społeczną.
„W dzisiejszych czasach, gdy dzieci i młodzież doświadczają: rosnących wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym, relacjami społecznymi i samotnością; presji mediów społecznościowych; różnorodnych problemów rozwojowych; zagrożeń wynikających ze zmian środowiskowych i klimatycznych; ryzyk epidemicznych – edukacja zdrowotna staje się podstawą bezpiecznej przyszłości. Kładzie nacisk na rozwijanie uważności na potrzeby swoje i innych, ucząc wglądu w siebie oraz zrozumienia innych ludzi” – podkreślono.
„Nasze stanowisko podziela środowisko medyczne. Dr hab. Łukasz Rypicz, rzecznik rektorów uniwersytetów medycznych, podkreśla: >>Edukacja zdrowotna to wiedza, a wiedza to bezpieczeństwo”. Uniwersytety medyczne apelują do rodziców, by pozwolili dzieciom uczestniczyć w tych zajęciach, ponieważ przyniesie to wymierne korzyści<< – czytamy.
Ankieta Głosu. Zapraszamy do udziału w głosowaniu:

„Przykład Szwecji, gdzie edukację zdrowotną wprowadzono do programu nauczania wiele lat temu, pokazuje wymierne efekty – znacznie zdrowsze społeczeństwo. To dowód na to, że systematyczna edukacja zdrowotna przynosi długofalowe korzyści całym pokoleniom” – podkreślono.
Pełna treść apelu i lista jego sygnatariuszy znajduje się tutaj
(GN)
SOS dla Edukacji pisze do premiera w sprawie edukacji zdrowotnej. „Jesteśmy zbulwersowani”
Rektorzy uczelni medycznych apelują do rodziców: „Posyłajcie dzieci na edukację zdrowotną”