Specustawa powodziowa już obowiązuje. „1 tys. zasiłku na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych”

W Dzienniku Ustaw opublikowano tzw. specustawę powodziową. Przepisy, które zakładają m.in. wsparcie dla kredytobiorców i 1 tys. zł zasiłku na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci już obowiązują. Rząd opublikował też dwa ważne rozporządzenia umożliwiające skorzystanie z rozwiązań przewidzianych w specustawie powodziowej.

Nowela przewiduje m.in. zasiłek losowy (1000 zł), który będzie przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów i poniosły szkodę w wyniku powodzi oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem.

„Decyzję o przyznaniu zasiłku losowego wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta), o którym mowa w ust. 3, niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 2 dni od dnia wpłynięcia wniosku do organu. (…) Wójt (burmistrz, prezydent miasta) może upoważnić, w formie pisemnej, każdego pracownika urzędu gminy oraz gminnej jednostki organizacyjnej do wydawania decyzji, o których mowa w ust. 4, oraz do wypłaty zasiłku” – zaznaczono w art. 5d pkt 4 i 5.

Specustawa powodziowa stanowi także, że nadwyżka sprzętu z programu „Laptop dla ucznia” trafi do szkół dotkniętych powodzią i do poradni psychologiczno-pedagogicznych. Według rządowych szacunków chodzi o 19 tys. komputerów.

Rząd opublikował też dwa ważne rozporządzenia, które zostały przyjęte przez rząd w trybie obiegowym. Poinformował o tym na X szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek.

 

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw we wtorek w ubiegłym tygodniu; w czwartek nowelę bez poprawek przyjął Senat, tego samego dnia została podpisana przez prezydenta. Nowe przepisy weszły w życie dzień po ogłoszeniu, tj. w sobotę, 5 października br.

(GN)

Minister Nowacka w Sejmie: „Nauczyciele w obliczu powodzi stanęli na wysokości zadania. Wielka solidarność środowiska”

ZNP: Pomagamy powodzianom! Związek uruchomił zbiórkę – podajemy ważne szczegóły akcji

MEN uruchomiło platformę „Szkoły Szkołom” gdzie można pomagać placówkom dotkniętym powodzią. Powstała też specjalna rządowa strona