Środowisko oświatowe apeluje do prezydenta o zawetowanie lex Czarnek 2.0

„Wczoraj Sejm ostatecznie przyjął lex Czarnek 2.0! Podpisujcie petycję do Prezydenta z wnioskiem o zawetowanie lex Czarnek 2.0” – wzywa na Facebooku ZNP. Pod swoją petycją Mirosław Kozik zebrał już ponad 10 tys. podpisów. O zawetowanie ustawy apelują też do Andrzeja Dudy Wolna Szkoła, Nie dla chaosu w szkole, Protest z Wykrzyknikiem i właściwie całe środowisko oświatowe.

Petycja Mirosława Kozika, nauczyciela z Pszczyny i przewodniczącego Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP, do prezydenta o zawetowanie lex Czarnek 2.0  znajduje się tutaj.

„Ustawa lex Czarnek, która odbiera rodzicom prawo do decydowania o zajęciach dodatkowych dla swoich dzieci oraz podporządkowuje szkoły kuratorom, wróciła do z Senatu do Sejmu wraz z wnioskiem senatorów o odrzucenie jej w całości. Sejm głosował nad odrzuceniem tego wniosku. Środowiska oświatowe, w tym ZNP oraz organizacje pozarządowe, apelowały do posłów o zablokowanie tej szkodliwej dla edukacji ustawy. Prawie się udało…” – przypomina na swojej stronie ZNP.

„Sejm właśnie przegłosował zmianę prawa oświatowego. Prawo rodziców będzie pod kontrolą urzędnika – kuratora oświaty.  Ograniczone zostaną także prawa osób, które chcą skorzystać z edukacji domowej”  – ostrzega Wolna Szkoła.

„Przypominamy, że Andrzej Duda wetując tę ustawę w marcu, zwracał uwagę na to, że prawa rodziców nie mogą być realizowane za pośrednictwem kuratora. Prezydent postulował także o szerokie konsultacje przy zmianie prawa oświatowego. Te argumenty z prezydenckiego weta są nadal aktualne. Liczymy na to, że prezydent Andrzej Duda pozostanie wierny swoim słowom. Prezydencie, liczymy na pańskie veto” – wzywa organizacja.

„Apelujemy do prezydenta o konsekwencję i zawetowanie przegłosowanej wczoraj ustawy Lex Czarnek 2.0, która, tak jak poprzednia wersja, >>w nieprawidłowy sposób kształtuje nadrzędną rolę kuratora względem roli rodziców”<<(cytat z prezydenckiego uzasadnienia weta z marca br.)” – wzywa inicjatywa Nie dla chaosu w szkole.

„Lex Czarnek przechodzi jak burza przez Sejm. Jeśli Andrzej Duda nie zawetuje ponownie ustawy już wkrótce kuratorzy zyskają olbrzymią władzę. To od nich, a nie od rodziców, będzie zależeć jakie zajęcia dodatkowe będą miały nasze dzieci w szkołach. O ile, w ogóle będą tam jakiekolwiek zajęcia dodatkowe. A jeśli ktoś będzie chciał uciec z coraz bardziej zideologizowanej szkoły, do edukacji domowej, to ta ustawa zdecydowanie to utrudni” – napisała na FB Dorota Łoboda, stołeczna radna i  prezeska fundacji Rodzice Mają Głos.

„Rodzice mieli decydować. Pani Elżbieta Witek otrzymała prośbę o zapoznanie się z raportem z konsultacji obywatelskich. Prośbę zignorowano. Zdecydowała dyscyplina partyjna i decydować będą nie rodzice a kurator. Także związany z partią” – komentuje Iga Kazimierczyk, prezeska fundacji Przestrzeń dla edukacji

(JK, GN)

Sejm ostatecznie przyjął lex Czarnek. Do zablokowania ustawy zabrakło zaledwie 2 głosów…

Pod presją PiS. Doradcy prezydenta i szef MEiN sugerują, że Andrzej Duda przychyla się do podpisania lex Czarnek 2.0

Mirosław Kozik walczy z lex Czarnek 2.0. Swoją petycję ws. odrzucenia ustawy wręczył w czwartek minister pracy Marlenie Maląg