Pod presją PiS. Doradcy prezydenta i szef MEiN sugerują, że Andrzej Duda przychyla się do podpisania lex Czarnek 2.0

Prezydent raczej się przychyli do noweli Prawa oświatowego, ale analiza jest nieskończona – komentował w sobotę doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz w radiowej Trójce. – Zgodnie z oczekiwaniami prezydenta rola rodziców w procesie wyrażania zgody na obecność w szkołach rozmaitych inicjatyw społecznych, została zwiększona – uznał. Także szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot ocenił, że „wprowadzane do projektu noweli Prawa oświatowego poprawki odpowiadają intencjom prezydenta Andrzeja Dudy”.

Przypomnijmy, że w piątek Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego, tzw. lex Czarnek, która reguluje zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach. Nowelizacją zajmie się teraz Senat (zbiera się 16-17 listopada), następnie wróci ona do Sejmu i trafi na biurko prezydenta.

Według Pawła Szrota, „prace nad tym projektem w którym uczestniczyli przedstawiciele pana prezydenta, przede wszystkim pani minister Małgorzata Paprocka odbywały się jednak w nieco innej atmosferze niż te wiosenne”. – Była pełna wymiana informacji, były wyjaśnienia, było przedstawienie stanowiska ministerstwa i rządu, być może to też będzie miało jakiś wpływ na decyzję pana prezydenta – powiedział w poniedziałek Paweł Szrot w „Sednie Sprawy” Radia Plus.

– Ale tu projekt akcentuje też to, na czym bardzo zależało panu prezydentowi, czyli rola rodziców w decydowaniu, opiniowaniu działalności takich organizacji w szkołach i też myślę, że pan prezydent zauważył, że z tych pomysłów, które budziły wielkie kontrowersje, jak regulacje dotyczące nauczania domowego rząd miał odwagę się wycofać, przyznać się do błędu – mówił dalej Paweł Szrot. – Eksperci pana prezydenta podejmą analizy, ocenią ten projekt, a pan prezydent też osobiście oceni i podejmie we właściwym momencie decyzję – kontynuował Szrot.

– W projekcie nowelizacji ustawy Prawo oświatowego wyciągnięto wnioski z uwag wcześniej zgłaszanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Bo przecież nie jest celem, by po raz kolejny ta ustawa została przez pana prezydenta odrzucona – komentował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Także sam Czarnek jest przekonany, że prezydent podpisze ustawę. Pytany w portalu wpolityce.pl jak wyglądają konsultacje MEiN z Kancelarią Prezydencką w tej sprawie, odparł, że „wszystko jest uzgodnione”

 – Nie wyglądają, tylko wyglądały. Były wielokrotne spotkania m.in. z panią minister Paprocką, urzędnikami z Kancelarii Prezydenta i posłami z komisji sejmowe. One zaowocowały wspólnym stanowiskiem i projektem. Nie ma tu żadnego sporu. Wszystko jest uzgodnione z Kancelarią Prezydenta, tak jak to miało być zrobione i jak umówiliśmy się z panem prezydentem w marcu, gdy była zawetowana pierwsza ustawa – stwierdził Czarnek.

Przypomnijmy, że w uzasadniając swoje weto w marcu 2022 Andrzej Duda argumentował m.in., że „przedstawiona mi do podpisu ustawa w nieprawidłowy sposób kształtuje nadrzędną rolę kuratora względem roli rodziców”.

Pełna treść uzasadnienia prezydenckiego weta z marca znajduje się tutaj

Bardzo krytyczna wobec pierwszej wersji ustawy była także pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Teraz milczy.

Środowisko oświatowe nie składa jednak broni. W sieci można podpisać petycje i apele do prezydenta ws. zawetowania lex Czarnek 2.0. Planowane są także demonstracje przed siedzibą głowy państwa.

(JK, GN)

Sejm przegłosował lex Czarnek 2.0. Jeden z ministrów był przeciw

W środę 9 listopada Wolna Szkoła organizuje demonstrację przed Pałacem Prezydenckim. „Nie ma zgody na lex Czarnek!”

Prezydent zawetował lex Czarnek! “Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory”

Po spotkaniu opozycji z pierwszą damą ws. lex Czarnek. „Gdyby miała możliwość decydowania ustawa nie weszłaby w życie”

Prezydent jeszcze nie wie, co zrobi z lex Czarnek? ZNP na spotkaniu w Kancelarii Prezydenta