W środę 9 listopada Wolna Szkoła organizuje demonstrację przed Pałacem Prezydenckim. „Nie ma zgody na lex Czarnek!”

„Zapraszamy WSZYSTKICH: rodziny z dziećmi, pracownice i pracowników oświaty, środowisko Edukacji Domowej, środowiska akademickie, a także każdą i każdego kto nie zgadza się z pozbawieniem szkół AUTONOMII!. Nie pozwolimy na to żeby polskie szkoły były zastraszane, rodzice i nauczyciele wykluczani z procesów decyzyjnych, a wstęp organizacji społecznych całkowicie blokowany i cenzurowany! JUZ TERAZ spotykamy się pod Pałacem Prezydenckim bo chcemy nie tylko wyrazić ogromny sprzeciw ale też APELOWAC O WETO!” – wzywają organizacje tworzące Wolną Szkołę, które w środę 9 listopada o godz. 17 organizują demonstrację przed siedzibą prezydenta Andrzeja Dudy.

„W ramach naszego apelu będziemy ZBIERAĆ PODPISY, które później zaniesiemy do Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej” – pokreślono.

Jak przypomina Wolna Szkoła ustawa lex Czarnek 2.0 to:

>> CENZURA I BLOKADA ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH współpracujących ze szkołami. O tym, jakie organizacje będą mogły współpracować ze szkołą, będzie decydować KURATOR, NIE RODZIC.

>> POZORNE ZWIĘKSZENIE ROLI RAD RODZICÓW – w rzeczywistości wydłużenie procedur, na końcu których i tak kurator będzie mógł wyrzucić do kosza decyzję rodziców

>> Całkowite WYKLUCZENIE NAUCZYCIELEJ i NAUCZYCIELI z procesu decydowania o zajęciach prowadzonych przez organizacje społeczne – w ustawie nie ma miejsca na inicjowanie działań przez nauczycieli, którzy najlepiej mogą rozpoznać potrzeby edukacyjne uczennic i uczniów.

>> Radykalne OBNIŻENIE JAKOŚCI EDUKACJI w szkołach publicznych poprzez ograniczenie oferty edukacyjnej realizowanej przez organizacje społeczne.

>> ZAMACH NA EDUKACJĘ DOMOWĄ – zapisy, które uniemożliwią wielu tysiącom dzieci kontynuowanie nauki w dotychczasowej formie poza edukacja publiczną – wymuszona rejonizacja, ograniczone okienko czasowe na przechodzenie na edukację domową, zakaz egzaminów online, egzaminy pod kontrolą kuratorium.

„Panie Ministrze! My już nie prosimy. My się domagamy zostawienia szkół w spokoju! Zostawmy podejmowanie decyzji rodzicom, nauczycielom/kom, pedagogom/żkom, czyli osobom które najlepiej znają swoje dzieci, ich potrzeby i problemy!” – apelują organizatorzy demonstracji.

Wydarzenie na FB znajduje się tutaj

(JK, GN)

Sejm przegłosował lex Czarnek 2.0. Jeden z ministrów był przeciw

Trwa zbiórka podpisów pod petycjami Wolnej Szkoły i Mirosława Kozika ws. odrzucenia lex Czarnek 2.0

Także Amnesty International zbiera podpisy pod apelem “w obronie polskiej szkoły” i pod petycją o odrzucenie lex Czarnek 2.0