Środowisko oświatowe komentuje weto do „lex Czarnek”. „Presja ma sens”, „Lepszej informacji w tym tygodniu nie będzie”

„Choć mały uśmiech na twarzy w tym strasznym czasie, a wieczorem drink za polską szkołę! Bo Prezydent na szczęście zawetował Lex Czarnek. Lepszej informacji w tym tygodniu raczej nie będzie” – napisał na Facebooku Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021. Nauczyciele, dyrektorzy, samorządowcy, organizacje społeczne, związki i stowarzyszenia oświatowe, rodzicielskie i uczniowskie, które od wielu miesięcy apelowały do prezydenta o zawetowanie zmian w prawie oświatowym, wyrażają w komentarzach satysfakcję z decyzji Andrzeja Dudy. „Presja ma sens” – ten zwrot pojawia się chyba najczęściej.

– Cieszymy się, że pan prezydent nie pozostał głuchy na uwagi wszystkich tych, którzy od miesięcy przekonywali, że lex Czarnek nie rozwiązuje żadnego problemu polskiej szkoły, tylko tworzy nowe – mówi tvn24.pl Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. I dodaje: – Mało tego, ta ustawa od początku była efektem fałszywej diagnozy. To, że została odrzucona, jest też ważne w kontekście tego, co dziś dzieje się w związku z kryzysem uchodźczym. Wyraźnie widać, że bez organizacji pozarządowych – które pomagają i dzieciom, i nauczycielom, a których pracę minister chciał ograniczyć – bylibyśmy w potwornym bagnie.

„Weto pana Prezydenta Dudy do Ustawy „Lex Czarnek” to dowód iż determinacja w słusznej sprawie jest konieczna. Prezydent uszanował głos sprzeciwu tych dla których dobro ucznia i spokój w szkole są wartością nadrzędną. Dziękuję za merytoryczne a nie polityczne podejście do zagrożeń!!” – skomentował na Twitterze Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

„To wspaniała i oczekiwana przez nas wiadomość. Polska szkoła wciąż jest wolna! Presja obywatelek i obywateli ma sens!” – podkreśla na Facebooku Wolna Szkoła. „Nasza kampania >>Wolna szkoła<< się kończy, nie kończy się jednak działanie organizacji społecznych, samorządów i związków zawodowych na rzecz dobrej edukacji. Tak jak na początku kampanii, zapraszamy wszystkie organizacje, podmioty zajmujące się edukacją, nauczycieli, uczniów i samorządy lokalne do wspólnej pracy – zróbmy razem szkołę na miarę XXI wieku. Przyłączacie się? – pyta retorycznie admin strony.

„Wszyscy zdaliśmy egzamin za szóstkę. Społeczeństwo obywatelskie jest silniejsze niż się władzy wydaje. Pokazaliśmy to przez cały czas trwania kampanii Wolna Szkołą i pokazujemy dziś, w mobilizacji i organizowaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy” – czytamy z kolei m.in. na stronie FB Protestu z Wykrzyknikiem.

„9 miesięcy pracy aby zatrzymać #lexCzarnek. Mamy po tej pracy dorobek @wolnaszkola_org, która nie powiedziała jeszcze o edukacji ostatniego słowa. Szkoła nie będzie partyjna, zaczynamy kolejne działania, aby nasza edukacja była jeszcze lepsza. Dołączycie? – pyta Iga Kazimierczyk, nauczycielka i prezeska Fundacji Przestrzeń dla Edukacji.

Nauczyciele entuzjastycznie komentują decyzję prezydenta na Facebooku Głosu Nauczycielskiego. „Wreszcie….. A myślałam, że to niemożliwe” – czytamy. „To tym bardziej się cieszę, że byłam pod Pałacem Prezydenckim. Nadzwyczajna Rada Pedagogiczna” – komentuje jedna z nauczycielek. „Choć jedna pozytywna wiadomość” – napisał ktoś inny.

Niektórzy wciąż nie dowierzają. „Nie wierzę, czy to aby na pewno nie fake news?” – upewnia się nauczycielka.  Nie brakuje też  komentarzy ironicznych: „Co za bohaterstwo!” oraz malkontenckich: „To tylko odroczenie w czasie…”

Więcej na Facebooku GN tutaj.

(JK, GN)

Fot: Facebook

Prezydent zawetował lex Czarnek! “Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory”

Ankieta Głosu. Lex Czarnek – spodziewaliśmy się weta i jest weto! Wyniki naszej ankiety…

ZNP zorganizował Nadzwyczajną Radę Pedagogiczną ws. lex Czarnek. ”Chcemy weta!”, “Prezydencie nie podpisuj!”