Środowisko oświatowe solidaryzuje się z Ukraińcami i Ukrainkami. „Ми з вами!”

„Ktoś pyta, dlaczego Ukraina? Myślę, że będą się działy rzeczy, których się nie spodziewamy. Zaczyna się nowa, smutna epoka. A Zachód… wydaje oświadczenia i myśli. Maksym Konyk, Anna Kucher, moi Kochani Uczniowie i Uczennice z Ukrainy, jesteśmy z Wami. Tylko tyle możemy póki co zrobić’ – napisał na Facebooku Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021. Gesty solidarności z Ukrainą pojawiły się w czwartek rano na tablicach wielu innych nauczycieli i pracowników oświaty.

„Sercem z Ukrainą 💙💛💙💛💙💛💙💛” – napisała na Facebooku Zyta Czechowska, Nauczyciel Roku 2019.  „Dziś z pewnością dzieci, nasi uczniowie pytać będą o sytuację w Ukrainie i o to czy jest już wojna. Czy i w jak rozmawiać z dziećmi na ten trudny temat, by nie wywołać strachu o swoje życie, stresu i niepotrzebnych lęków –zapytała i odesłała do odpowiednich materiałów na ten temat.

„Bądźmy razem z naszymi ukraińskimi uczniami,ich rodzicami, sąsiadami.Dajmy im wsparcie w dramatycznych chwilach” – napisał na Twitterze prezes ZNP Sławomir Broniarz.

„Dzisiaj wszyscy jesteśmy Ukraińcami i Ukrainkami!  My, nauczyciele i nauczycielki, stoimy dziś przy Was, nasi drodzy uczniowie i uczennice z Ukrainy. Stoimy przy Waszych rodzinach i bliskich tu w Polsce i w Waszej pierwszej ojczyźnie. Doświadczenie wojny, zagrożenia życia i bezpieczeństwa, którego dziś doświadczacie, jest też naszym doświadczeniem – nas, naszych dzieci i nam bliskich.  Chcemy być dla Was wsparciem i pragniemy, abyście czuli się z nami bezpiecznie. Dołożymy wszelkich starań, żeby być dla Was pomocą. Każdy i każda z nas będzie to robić po swojemu i najlepiej jak potrafi. Możecie na nas liczyć”  – podkreśla Wolna Szkoła, a za nią Protest z Wykrzyknikiem.

„Bezpieczna i wolna Ukraina, to bezpieczna Polska. Ta okrutna wojna jest naszym wspólnym dramatem. Nie wyobrażamy sobie, że państwo polskie nie podejmie wszelkich działań, żeby wesprzeć Was, Przyjaciele, w obronie niepodległości Ukrainy. Jesteśmy z Wami! Ми з вами! – czytamy na Facebooku Wolnej Szkoły.

„W takie poranki jak ten jest trudniej. Wszystko, co ma się do zrobienia, jest jakieś trudniejsze. Nie dziwi mnie to w ogóle. Sam tak mam. Dlatego pozwalam sobie zawsze na emocje, nie udaję, że się nie boję, że nie czuję wkurwu – czy smutku. Smutku? Tak, smutku w wyniku ostatecznej utraty jednego z przekonań o rzeczywistości, które – jak wiele innych w ostatnich latach – okazało się śmiesznie nietrwałe. Tak, to przekonanie o tym, że żyjemy w innych czasach, że świat wojen jest za nami. Totalnie i nieodwołalnie odeszło już do lamusa” – napisał m.in Przemysław Staroń.

Szef MEiN Przemysław Czarnek ogłosił, że spotka się z kuratorami oświaty w sprawie możliwości nauczania dla uchodźców z Ukrainy.

(JK, GN)

Fot: Facebook

Rosja najechała Ukrainę. Bomby wybuchają 100 km od polskiej granicy

UNICEF: Wojna zagraża życiu 7,5 mln dzieci w Ukrainie

Czy polska oświata przyjmie dzieci ukraińskie w razie eskalacji wojny w tym kraju? Oświadczenie ministra edukacji