Strajk okupacyjny w szkole w Sosnówce (woj. dolnośląskie). Na dzień przed początkiem roku szkolnego zamknięto podstawówkę

„Nie damy przenieść szkoły”, „Walczymy o nasze dzieci”, „Stop patologii w gminie” – m.in. z takimi hasłami rozpoczęli strajk okupacyjny rodzice uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce (woj. dolnośląskie). Protestują przeciwko likwidacji szkoły, a wspierają ich nauczyciele.

Tuż przed pierwszym września wójt gminy Podgórzyn zdecydował o zamknięciu szkoły w Sosnówce i przeniesieniu zajęć do Podgórzyna. Oficjalnym powodem jest niespełnienie przepisów pożarowych, jednak konflikt o szkołę trwa od dawna. W reakcji na decyzję rodzice rozpoczęli strajk okupacyjny.

– Potwierdzam, że konflikt o szkołę trwa już od pewnego czasu, teraz eskaluje bo wójt nie wypłacił pracownikom szkoły wynagrodzeń za ostatni miesiąc. Wcześniej odwołał dyrektora szkoły. Zajęcia odbywają się tylko w formie opiekuńczej. Rodzice kategorycznie sprzeciwiają się zamknięciu szkoły i przeniesieniu dzieci do Podgórzyna – mówi w rozmowie z Głosem Mirosława Chodubska, prezes Okręgu Dolnośląskiego ZNP.

Jak podaje lokalny portal 24jgora.pl walka rodziców i nauczycieli z wójtem gminy Podgórzyn Mirosławem Kalatą o przyszłość szkoły podstawowej w Sosnówce trwa już od ponad 2 lat. Gmina nie chce finansować placówki. Ponadto wójt odwołał ze stanowiska dotychczasową dyrektor szkoły w Sosnówce Łucję Balcerek.

W związku z zaskakującym nas wszystkich rozporządzeniem Wójta dotyczącym przeniesienia całej społeczności Szkoły…

Opublikowany przez Sołectwo Sosnówka Wtorek, 1 września 2020

 

We wtorek pierwszego września miało odbyć się rozpoczęcie roku szkolnego w reżimie sanitarnym. Jednak na mniej niż dobę przed początkiem roku Mirosław Kalata, wójt gminy Podgórzyn, zdecydował o zamknięciu szkoły. To przelało czarę goryczy i rodzice postanowili rozpocząć strajk okupacyjny.

Szykowaliśmy się wszyscy na radosne powitanie nowego roku szkolnego. Zafundowano nam dzień pełen bardzo trudnych emocji….

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sosnówce Wtorek, 1 września 2020

 

– Nie opuścimy tej szkoły! Domagamy się rezygnacji z zarządzenia, które wydał Pan Wójt lub unieważnienia tego zarządzenia przez Wojewodę Dolnośląskiego! Nie zgadzamy się na przeniesienie naszych dzieci do szkoły w Podgórzynie, tym bardziej w dobie COVID-19, kiedy może to zagrażać ich bezpieczeństwu. Szkoła jest nowa, korytarze są duże, ale sale lekcyjne są o połowę mniejsze niż u nas. Już teraz jest tam 450 uczniów, czy w dobie koronawirusa potrzebne nam jeszcze większe zagęszczenie? – mówi Robert Plewa, przewodniczący rady rodziców szkoły podstawowej w Sosnówce.

W strajku okupacyjnym uczestniczy 20 rodziców. –  Będziemy tak długo okupować szkołę, aż ta sprawa się nie wyjaśni. Nie pozwolimy na zamknięcie placówki – zapewnia Robert Plewa.

(JK, GN)

Fot: Sołectwo Sosnówka/Facebook

4,6 mln uczniów rozpoczęło rok szkolny 2020/2021. Kilkanaście szkół z powodu koronawirusa będzie prowadzić lekcje zdalnie