Większość uczelni w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2024/25. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. Choć na wielu uniwersytetach i politechnikach inauguracja roku odbywa się w różnych dniach, to symboliczną datą początku zajęć jest właśnie 1 października.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podkreśla, że nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym to jedno z kluczowych zadań na najbliższe miesiące.
🎓 Z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego #MinisterNauki @wieczorekdarek skierował list do środowiska akademickiego.
✍️ Dzień inaugurujący nowy rok na uczelni to swoiste święto całej wspólnoty akademickiej – pisze szef #MNiSW.
Więcej 👇https://t.co/cKW33lMWe9
— Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (@MNiSW_GOV__PL) September 25, 2024
– Stawiamy na jakość kształcenia. To kluczowa sprawa. Dziś trzeba uporządkować to, co dzieje się, jeżeli chodzi o uczelnie wyższe. One nie mogą podlegać zasadom wolnej gospodarki. Nie o to w tym wszystkim chodzi. Ważne, żeby każdy, kto ukończy uczelnie publiczną, obojętnie czy państwową, czy prywatną wiedział, że ma dyplom, który do czegoś go nobilituje – powiedział Wieczorek.
Minister @MNiSW_GOV__PL @wieczorekdarek na posiedzeniu #RadaMinistrów:
Uruchomione są zapomogi dla studentów i pracowników uczelni, które dotknięte są powodzią. Wszystkie środki będą realizowane w ramach budżetu Ministerstwa Nauki.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 28, 2024
Wśród zapowiadanych zmian jest m.in. uszczelnienie systemu wizowego, zmiany w funkcjonowaniu studiów podyplomowych i kwestie związane ze wzmocnieniem uprawnień studentów i doktorantów.
Dziś o godz. 14.00 rozpocznie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na #UW. Na stronie uczelni dostępna będzie transmisja online wydarzenia w języku polskim, angielskim i polskim języku migowym z napisami ⬇️https://t.co/yQxVIVGSEl
— Uniwersytet Warszawski (@UniWarszawski) October 1, 2024
Minister Nauki wskazał także na odpowiedzialność związaną z planowanym prawem do likwidacji uczelni niepublicznych: „To bomba atomowa w rękach Ministra. To odpowiedzialność moja i kolejnych ministrów – korzystanie z tego prawa będzie wymagało niezbitych dowodów na łamanie prawa.”
🟡🔵 Transmisja z inauguracji roku akademickiego 2⃣0⃣2⃣4⃣/2⃣0⃣2⃣5⃣. Początek transmisji o godz. 1⃣1⃣:0⃣0⃣:
🔗 https://t.co/uJpX5tYHk7 https://t.co/xq54oklvvQ
— Uniwersytet Jagielloński (@JagiellonskiUni) October 1, 2024
Zmiany obejmą także prawo do prowadzenia studiów podyplomowych – będą je posiadały tylko uczelnie, które prowadzą kształcenie na studiach pierwszego stopnia. Zdaniem ministra to właśnie takie ośrodki mają odpowiednią kadrę i zaplecze do prowadzenia studiów podyplomowych.
W roku akademickim 2023/2024 na uczelniach w Polsce kształciło się 1,245 mln studentów, z czego 107 cudzoziemców. Najczęściej wybierano kierunki związane z biznesem, administracją i prawem – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024”. Kobiety stanowiły 58,5 proc. studiujących.
(GN)
Fot: MNiSZW (inauguracja roku na warszawskiej AWF)
RSZWiN ZNP: Czas na realne podwyżki dla wszystkich pracowników uczelni