Szczucki za Czarnka. Komentarze po zmianie na czele MEiN. „Na kredzie nie pojedzie”

Nauczyciele cieszą się wprawdzie, że Przemysław Czarnek pakuje manatki w MEiN, ale nie mają też złudzeń co do nowego ministra Krzysztofa Szczuckiego, który na dwa tygodnie wprowadzi się do gmachu przy ulicy Szucha w Warszawie. „Na szczęście nie zdąży pan zrobić zbyt wielu szkód w polskiej edukacji” –  komentują w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że Szczucki przez rok w roku szkolnym 2012/2013 był nauczycielem WOS w XXXIIII LO im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. To jego całe doświadczenie w pracy w szkole. Potem był m.in. prawnikiem w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. 1 września 2020 r. stanął na czele Rządowego Centrum Legislacji.  Swoją karierę związał z PiS.

Nazwisko Szczuckiego pojawiło się przy okazji programu Willa plus. Jednym z beneficjentów programu jest fundacja „Dumni z Elbląga”. Za ponad 2 miliony złotych dotacji kupiła posiadłość w Karczowiskach Górnych. Z dwoma domami, wiatą na trzy auta, garażem, domkiem pszczelarza, stawami i lasem. Kiedy „Dumni z Elbląga” dostali dotację, fundacja działała dopiero od dziesięciu miesięcy. O jej działalności nie słyszeli ani lokalni dziennikarze, ani prezydent Elbląga.

Prezesem „Dumnych z Elbląga” jest Kamil Nowak. Jak się okazało, znajomy Szczuckiego. – Znamy się, chodziliśmy razem do szkoły, tego się nie wypieram. Kamil Nowak jest znanym specjalistą z zakresu stosunków międzynarodowych, znawcą Chin – mówił w lutym Szczucki reporterowi TVN24 w Sejmie. – Nie zajmowałem się tym programem. Nie rozmawiałem o Kamilu Nowaku z nikim z ministerstwa edukacji, z ministrem Czarnkiem. Nie lobbowałem na niczyją korzyść – przekonywał Szczucki, dopytywany o swoją znajomość z Nowakiem.

„To dla mnie wielki zaszczyt, a zarazem ogromne wyzwanie, pracować na rzecz edukacji i nauki. Dziękuje Panu Prezydentowi za powołanie oraz Panu Premierowi Morawieckiemu za obdarzenie mnie zaufaniem, w tak ważnym dla Polski ministerstwie jakim jest MEiN” – napisał na Twitterze Szczucki.

A Czarnek? Nie skomentował jeszcze zmiany na stanowisku szefa MEiN. Na razie jego zdjęcie zniknęło ze strony resortu. Na Twitterze chwali się, że fundacja związanego z PiS satyryka Jana Pietrzaka przyznała mu statuetkę w formie husarskich skrzydeł dla „najlepszego ministra”.

W sieci nie brakuje komentarzy po zmianie w MEiN. Oto niektóre z  nich:

„Nastąpiła zmiana! To obsada tylko na kilkanaście dni i wkrótce będą większe zmiany, ale i tak cieszy brak pana Czarnka na stanowisku ministra edukacji i nauki” – komentuje na Twitterze ZNP.

„Krzysztof Szczucki minister edukacji w komediodramacie granym przez kiepską trupę aktorską z aktoreczką Dominiką Chorosińską . Ło matko” – napisała na Facebooku Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP.

„Nominacja bez znaczenia ale znacząca – był uczestnikiem korespondencji ujawnionej w ramach afery mailowej oraz ghostwriterem programu wyborczego partii Prawo i Sprawiedliwość w 2023. Czekamy na prawdziwego ministra… – komentuje na FB Okręg Pomorski ZNP.

>> „No ale Czarnek według wszystkich pisowskich notabli to najlepszy był minister powojennej oświaty, a tu brak dla niego miejsca????? Komedia”

>> „Wyimaginowany rząd z wyimaginowanymi ministrami, tylko odprawy za 2 tygodnie będą realne”

>> Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Jak zwykle nic nie wiedzący o realiach pracy szkolnej, zajmuje stanowisko kierownika nauczycieli

>> „Nie ma się z czego cieszyć. Od dawna co kolejny to gorszy. Po Zalewskiej wydawało się, że nie może być gorzej, ale oni mają niezmierzone pokłady złych ministrów”

>> „Na kredzie nie pojedzie”

>> „Na szczęście nie zdąży pan zrobić zbyt wielu szkód w polskiej edukacji…..:-)”

>>” Trafi pan do podręczników historii. Nie będzie pan z tego zadowolony.”

>> „All inclusive przez dwa tygodnie. Pecunia non olet.”

>> „Obyś się nie spocił przy tej ciężkiej pracy na rzecz edukacji i nauki !”

>>„Jak się Pan nie będziesz odzywał przez 13 dni to i tak w rankingu przeskoczysz Pan Czarnka jako lepszy minister edukacji.”

>> „Gratulacje. Nauczyciele bardzo liczą, że wreszcie nastąpi minister, który nie będzie do nich pałał nienawiścią. Czekamy na Pańskie działania, wiele palących spraw w edukacji. Proszę tylko nie rozdawać willi.”

>>” Czy w takim razie godziny Czarnkowe dalej obowiązują?”

>> „Jeszcze zatęsknicie za Czarnkiem”

(GN)

Fot: Krzysztof Szczucki/Twitter

Krzysztof Szczucki nowym szefem MEiN. „Dwutygodniowy” minister otrzymał nominację od prezydenta

Nauczyciele odetchną! To już ostatnie dni, maksymalnie 2 tygodnie Czarnka na stanowisku szefa MEiN. Co planuje?