Szef WHO na Europę: Zamykanie szkół z powodu pandemii nieskuteczne

Według szefa europejskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Hansa Kluge szkoły podstawowe powinny zostać otwarte, ponieważ “dzieci i młodzież nie napędzają rozprzestrzeniania się koronawirusa”, wskutek czego zamykanie placówek jest „nieskuteczne”. Już wcześniej WHO w Europie apelowała, by zamykanie szkół było stosowane tylko w ostateczności, by nie pozbawiać dzieci edukacji. Wielu naukowców ma jednak odmienne zdanie w kwestii przenoszenia wirusa przez dzieci.

Zdaniem szefa WHO na Europę możliwe jest uniknięcie kolejnych lockdownów ale głównie poprzez noszenie maseczek ochronnych.  – Podtrzymuję swoje stanowisko, że lockdown jest rozwiązaniem ostatecznym. Jeżeli tylko 95 proc. społeczeństwa będzie nosiło maseczki, takie decyzje blokady nie będą potrzebne – mówił.

Kluge potwierdził, że niektóre systemy opieki zdrowotnej na kontynencie są przeciążone. – Wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Europa ponownie jest w tej chwili epicentrum pandemii. Na końcu tunelu jest światło, ale przed nami sześć trudnych miesięcy – powiedział Kluge na konferencji prasowej w Kopenhadze, cytowany przez Agencję Reutera

Naukowcy wciąż nie są jednomyślni ws. przenoszenia wirusa przez dzieci. Przypomnijmy, że z analizy międzynarodowego zespołu naukowców opublikowanej w prestiżowym piśmie “The Lancet” wynika że otwarcie szkół było jednym z głównych powodów gwałtownego wzrostu liczby zachorowań na świecie. Naukowcy ostrzegli, że najmłodsze dzieci tak samo roznoszą koronawirusa jak starsze oraz dorośli.

Jeszcze niedawno ekspert europejskiego oddziału WHO dr Catherine Smallwood oceniła, że dotychczasowe doświadczenia m.in. z Izraela wskazują, że “szkoły są znaczącym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa, lecz należy zrobić wszystko, by uniknąć ich zamykania”.

(JK, GN)

Źródło: Reuters

Fot: WHO/youtube/screen

WHO: Szkoły są znaczącym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa, lecz ich zamykanie powinno być ostatecznością

Naukowcy alarmują: Szkoły to główne źródło transmisji koronawirusa. Młodsze dzieci też zarażają!