Szkoła Edukacji: Poradniki dla nauczycieli jak nauczać ukraińskie dzieci języka ojczystego, matematyki, historii, biologii

Eksperci Szkoły Edukacji przygotowali zestaw poradników dla nauczycieli, w których opisują różnice między polską a ukraińską podstawą programową i proponują zadania i aktywności, które pomogą w integracji uchodźczych dzieci.

Szkoła Edukacji to wspólne przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi studia podyplomowe dla przyszłych, początkujących i doświadczonych nauczycieli języka polskiego, matematyki, historii i WOS oraz biologii.

„Sytuacja związana z wojną w Ukrainie spowodowała, że obecność w szkołach dzieci niemówiących po polsku staje się jednym z głównych wyzwań stojących przed oświatą. W pierwszych dniach po przyjeździe do Polski priorytetem jest zapewnienie nowym uczniom bezpieczeństwa, życzliwości i troski” – czytamy na stronie Szkoły Edukacji.

„Dzieci uchodźcze często doświadczają przeżyć bardzo trudnych, które mogą uniemożliwić uczenie się. Wtedy szkoła pełni funkcje inne niż tylko edukacyjne – jest przystanią, w której uczniowie mogą poczuć akceptację i odnaleźć się w nowej wspólnocie rówieśników. Z czasem jednak trzeba będzie powrócić do realizacji także celów związanych z kształceniem, adekwatnych do możliwości i potrzeb uczniów i uczennic” – podkreślono.

Eksperci Szkoły Edukacji we współpracy z ukraińskimi konsultantami opracowali poradniki z zakresu pracy wychowawczej, nauczania języka ojczystego, matematyki, historii, biologii z przyrodą.  Poradniki powstały we współpracy z ukraińskimi nauczycielami. Można w nich znaleźć:

>> analizę podstawy programowej danego przedmiotu w Ukrainie

>> kluczowe różnice między nauczaniem przedmiotu w Ukrainie i w Polsce

>> przykładowe zadania dla uczniów niemówiących po polsku lub znających podstawy naszego języka

>> przykładowe zadania i działania integracyjne

>> materiały dydaktyczne

>> wskazówki dla zespołów przedmiotowych

Poradniki dostępne są tutaj.

(JK, GN)

„Ukraina dla edukacji”. Ruszają kolejne webinaria dla nauczycieli