„Szkolnictwo wyższe czeka na podwyżki”. Lewica złożyła projekt z postulatami RSZWiN ZNP

– Apelowałbym do premiera Morawieckiego i ministra Czarnka, aby przestali epatować opinię publiczną wymyślonym problemem 1800 uchodźców, a zajęli się rozwiązaniem realnego problemu 800 tysięcy nauczycieli różnych typów placówek, od uniwersytetów począwszy na przedszkolach kończąc – podkreślił prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas wtorkowej konferencji w Sejmie. – Podniesienie wynagrodzeń  nauczycieli to jest pierwszy krok do tego żeby zapobiec całkowitej zapaści edukacji, którą możemy obserwować od 1 września – dodał. 

Posłowie Lewicy złożyli w Sejmie projekt ustawy z postulatami RSZWiN ZNP, który gwarantuje podwyżki pracownikom nauki i szkolnictwa wyższego o 20 proc. Zgodnie z projektem wysokość minimalnego wynagrodzenia profesora wyniosłaby co najmniej dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (dzisiaj to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia). Z kolei pracownicy uczelni nie będący nauczycielami akademickimi nie mogliby zarabiać mniej niż 40 proc wynagrodzenia profesora.

Poseł Lewicy Marcin Kulasek przypomniał, że od 1 lipca płaca minimalna w Polsce wynosi 3600 zł brutto a asystent naukowy na uniwersytecie będzie zarabiał o 5 złotych więcej. – Od 2018 roku realna wartość wynagrodzeń naukowców spadła o ponad 16 proc. – zaznaczył. 

– Płaca 5 złotych powyżej pensji minimalnej jest niegodna, nie starczy na życie i nie przyciągnie młodych zdolnych ludzi ani do pracy w zawodzie nauczyciela w systemie oświaty ani na uczelnie – wtórowała mu posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

– To jest ostatni dzwonek, żeby uratować szkolnictwo wyższe i naukę przed zapaścią – ostrzegał Janusz Szczerba, prezes RSZWiN ZNP  i apelował do posłów wszystkich klubów o zajęcie się tym projektem.

Projekt o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce znajduje się tutaj

Przypomnijmy, że wcześniej grupa posłów Koalicji Obywatelskiej skierowała do Sejmu projekt uwzględniający postulaty Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, który zakłada zwiększenie wynagrodzeń na uczelniach wyższych o 20 proc. od 1 lipca br.

W sejmowej zamrażarce leży też projekt ZNP z gwarancją podwyżki o 20 proc. dla wszystkich nauczycieli od 1 lipca br. Projekt ustawy został złożony w Sejmie pod koniec marca. Od tego czasu nic się z nim nie dzieje, dlatego Związek złożył petycję u marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne procedowanie projektu.

– Po raz kolejny ZNP apeluje, aby rządzący zajęli się sprawą nauczycieli wszystkim typów szkół. Do Sejmu wpłynęły projekty ustaw, ale pani marszałek Elżbieta Witek nie poddaje ich pod głosowanie i nie proceduje. Rządzący powinni przestać opowiadać, że są sprawy ważniejsze od 800 tysięcy nauczycieli przedszkoli, szkół i uniwersytetów. Przestańmy się zajmować sprawami wymyślonymi, np. uchodźcami i zacznijmy się zajmować realnymi problemami – oświadczył Sławomir Broniarz.

Więcej tutaj i tutaj

(GN)

RSZWiN ZNP domaga się 20 proc. podwyżek na uczelniach wyższych od 1 lipca 2023. Do Sejmu trafił odpowiedni projekt ustawy

Dealerzy Wiedzy: W dniu zakończenia roku szkolnego było 19 tys. ofert pracy dla nauczycieli, o 5 tys. więcej niż rok temu