RSZWiN ZNP domaga się 20 proc. podwyżek na uczelniach wyższych od 1 lipca 2023. Do Sejmu trafił odpowiedni projekt ustawy

Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej skierowała do Sejmu projekt uwzględniający postulaty Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, który zakłada zwiększenie wynagrodzeń na uczelniach wyższych. „Projekt zakłada podwyżki o 20 proc. dla pracowników uczelni od 1 lipca br.  Będziemy apelować do Marszałek Sejmu o pilne procedowanie projektu dotyczącego 20 proc. podwyżek dla pracowników uczelni” – podkreśla RSZWiN ZNP.

Zgodnie z projektem podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników uczelni miałoby nastąpić nie później niż do dnia 30 września 2023 z wyrównaniem od 1 lipca 2023 r. Wnioskodawcą i przedstawicielką autorów projektu jest posłanka KO Katarzyna Lubnauer.

W uzasadnieniu do projektu ustawy napisano m.in. że „poziom finansowania nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce jest dramatycznie niski w stosunku do roli szkolnictwa wyższego i nauki i jej znaczenia dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju”, a nakłady na edukację w tym na szkolnictwo wyższe i naukę są najlepszą inwestycją w przyszłość i rozwój społeczny oraz gospodarczy kraju.

Jak podkreślają autorzy projektu „zmiana polegająca na zwiększeniu średniego wynagrodzenia pracowników uczelni będzie miała pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną i społeczną środowiska akademickiego”, a koszt podniesienia średnich wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym i nauce o 20 proc. od 1 lipca oszacowano na 1,5 mld złotych.

„Podwyższenie średnich wynagrodzeń nauczycieli w 2023 stanowi odpowiedź na jeden z głównym postulatów ZNP i innych związków zawodowych oraz szerokiego grona pracowników szkolnictwa wyższego i nauki”– czytamy w uzasadnieniu.

Projekt wraz z uzasadnieniem znajduje się tutaj. Nie nadano mu jeszcze numeru.

Przypomnijmy, że w sejmowej zamrażarce leży projekt ZNP z gwarancją podwyżki o 20 proc. dla wszystkich nauczycieli od 1 lipca br. Projekt ustawy został złożony w Sejmie pod koniec marca. Od tego czasu nic się z nim nie dzieje, dlatego Związek złożył petycję u marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne procedowanie projektu.

(GN)

Weszło w życie rozporządzenie ws. podwyżek w szkolnictwie wyższym. Janusz Szczerba, prezes RSZWiN ZNP: Upokarzające

Miasteczko edukacyjne. Inflacja zamyka laboratoria, korporacje i banki przechwytują zdolnych naukowców

ZNP: Apelujemy do marszałek Sejmu o nadanie biegu projektowi ustawy, która zwiększy wynagrodzenia nauczycieli

ZNP: Domagamy się 20 proc. podwyżek dla nauczycieli od 1 lipca br.

„Nie chcemy jałmużny tylko podwyżek”. Nauczyciele o zapowiedzi jednorazowej nagrody przed wyborami