ZNP: Domagamy się 20 proc. podwyżek dla nauczycieli od 1 lipca br.

ZNP przygotował ustawę z gwarancją podwyżki o 20 proc. dla wszystkich nauczycieli od 1 lipca br. Projekt ustawy został złożony w Sejmie pod koniec marca. Od tego czasu nic się z nim nie dzieje, dlatego Związek zaapelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne procedowanie projektu. ZNP ponawia swój apel. Informacja trafiła też do ogniw Związku. Publikujemy ją w całości.

ZNP przygotował ustawę z gwarancją podwyżki o 20 proc. dla wszystkich nauczycieli od 1 lipca br.  Domagamy się 20-procentowych podwyżek dla nauczycieli!

Projekt ustawy ZNP został złożony w Sejmie pod koniec marca, znajduje się tutaj

Od tego czasu nic się z nim nie dzieje w Sejmie, dlatego zaapelowaliśmy do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne procedowanie projektu dotyczącego 20 proc. podwyżek dla nauczycieli:

Dzisiaj mamy:

>> rekordowo wysoką inflację

>> i rekordowo niskie pensje w oświacie – 3690 zł brutto dla początkującego nauczyciela.

Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, który podwyższa o 20% stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli od lipca br.

Projekt ZNP został poparty przez wszystkie kluby i koła parlamentarne demokratycznej opozycji i przekazany do Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 31 marca 2023 r.

Uzasadnienie

Z powodu rekordowej inflacji wartość wynagrodzenia nauczycieli jest realnie coraz niższa, zwłaszcza w sytuacji niewielkiego wzrostu pensji nauczycieli od 1 stycznia br.

Niski status finansowy zawodu nauczyciela jest przyczyną braku chętnych do podejmowania pracy w tym zawodzie, a także odchodzenia z niego wielu doświadczonych nauczycielek i nauczycieli. Taka sytuacja prowadzi do poważnych braków kadrowych w oświacie i spadku jakości kształcenia.

Wynagrodzenia nauczycieli nie mogą być sytuowane na poziomie minimalnej płacy, co ma miejsce w przypadku nauczycieli rozpoczynających pracę. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego wynosi od 1 stycznia br. – 3690 zł.

Aby zrekompensować nauczycielom szalejącą drożyznę ZNP przygotował projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który podwyższa o 20 proc. stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli od 1 lipca br.

Aktualne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli

Zgodnie z rozporządzeniem MEiN, minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym (wszystkie kwoty brutto) wynosi:

>> nauczyciel początkujący – 3690 zł

>> nauczyciel mianowany – 3890 zł

>> nauczyciel dyplomowany – 4550 zł

Natomiast minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z pozostałym wykształceniem wynosi:

>> nauczyciel początkujący – 3600 zł

>> nauczyciel mianowany – 3700 zł

>> nauczyciel dyplomowany – 3960 zł

Więcej na stronie ZNP tutaj

(GN)

ZNP: Apelujemy do marszałek Sejmu o nadanie biegu projektowi ustawy, która zwiększy wynagrodzenia nauczycieli

Okręg Mazowiecki ZNP: Domagamy się pilnego podjęcia prac nad projektem ustawy zwiększającym wynagrodzenia nauczycieli