Tak nowy rok szkolny witali premier i szef MEN. „Facebook nie zastąpi Wam przyjaciół i spotkań na żywo, a Google nauczycieli”

Młodym ludziom na początku bardzo podobało się to, że mieli coś nietypowego. Ale myślę, że zdajecie sobie sprawę, że Facebook nie zastąpi Wam przyjaciół i spotkań na żywo, a Google nie zastąpi Wam nauczycieli. Szanujmy tradycyjny system edukacji – mówił premier Mateusz Morawiecki na inauguracji roku szkolnego w Dalikowie (woj. łódzkie). Szef MEN Dariusz Piontkowski wziął z kolei udział w uroczystej inauguracji roku szkolnego  w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach (woj. podlaskie).

Premier życzył uczniom na ten nadchodzący rok szkolny „przede wszystkim dobrej nauki”. „Żeby ta wiedza, która wchodzi do waszych głów, wchodziła jak najłatwiej i żebyście się nią cieszyli, żeby się wam podobała, bo to, co się człowiekowi podoba, to najlepiej mu potem wchodzi do głowy i najlepiej z tego się korzysta” – zaznaczył szef rządu.

„Życzę wam również tego, żebyście się po tych kilku miesiącach rzeczywiście stęsknili za szkołą, za swoimi przyjaciółmi, ale też za nauczycielami, żebyście dali odpocząć rodzicom, bo oni się zmęczyli trochę tą edukacją przed wakacjami. I żebyście przynosili do domu same jak najlepsze stopnie” – dodał premier.

Morawiecki życzył również bezpieczeństwa. „Bezpieczeństwa oczywiście na drogach, kiedy będziemy szli do tej szkoły, uważajcie, ale też bezpieczeństwa takiego sanitarnego, które przynajmniej na najbliższych jeszcze kilka miesięcy będzie z nami cały czas, więc musimy się trzymać tych różnych obostrzeń” – podkreślił szef rządu.

Premier zaznaczył, że Dalików znajduje się w powiecie zaznaczonym na zielono, czyli rejonie, w którym nie ma dużego zagrożenia związanego z koronawirusem. „Ale, żeby tak zostało, to musimy zachować dystans, tak jak tutaj na sali, dezynfekcja, determinacja w utrzymaniu tych wszystkich zaleceń i oczywiście te maseczki, które nosimy, też na pewno powstrzymują transmisję choroby” – powiedział szef rządu. Po południu Morawiecki wziął udział w rozpoczęciu roku szkolnego w Żyrardowie.

Z kolei szef MEN Dariusz Piontkowski wziął udział w uroczystej inauguracji roku szkolnego klas I technikum i branżowej szkoły I stopnia w Zespole Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach (woj. podlaskie).

– Epidemia doprowadziła do tego, że w wielu dziedzinach życia musieliśmy zmienić swoje przyzwyczajenia, także w szkole. Jest jednak czas by wrócić do normalnego życia, a kształcenie na odległość ma pewne ograniczenia – mówił.

– 1 września to zawsze moment szczególny, moment, w którym pierwszacy mają szansę poznać nową szkołę, szkołę, którą sami wybraliście. Jesteście już przecież w szkole średniej i to był wasz wybór. Wybraliście szkołę, która z waszego punktu widzenia daje wam dobre perspektywy na dalsze etapy życia. Dziś będziecie mogli także poznać swoich nauczycieli. I na szczęście inaczej, niż to się działo w ostatnich miesiącach, będziecie mogli z nimi spotkać się bezpośrednio” – powiedział szef MEN.

Przypomniał, że ten rok jest rokiem szczególnym ze względu na epidemię.

„To epidemia doprowadziła do tego, ze w wielu dziedzinach życia musieliśmy zmienić swoje przyzwyczajenia, także i w szkole. Jest jednak czas by wrócić do normalnego życia, do życia, w którym spotykamy się z innymi ludźmi. To przecież się dzieje w wielu innych dziedzinach, spotykacie się przecież towarzysko, wychodzicie na ulicę, chodzicie po zakupy, mam nadzieję, że byliście na wakacjach, wypoczęliście. I szkoła jest również jednym z takich miejsc, gdzie powinniśmy po prostu spotykać się z ludźmi, bo my potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem” – mówił Piontkowski.

Marzena Machałek, sekretarz stanu w MEN wzięła udział w inauguracji roku szkolnego w Zespole Placówek Specjalnych w Nysie (woj. opolskie), a Maciej Kopeć podsekretarz stanu w MEN bierze udział w uroczystości w szkole w Szczecinie.

(JK, GN)

Fot: Adam Guz/KPRM

4,6 mln uczniów rozpoczęło rok szkolny 2020/2021. Kilkanaście szkół z powodu koronawirusa będzie prowadzić lekcje zdalnie

Witamy nowy rok szkolny! Pierwszy dzwonek w Głosie Nauczycielskim