„Tak się szanuje wykształcenie”. Nauczyciele komentują „podwyżki”, które proponuje MEiN

MEiN nie czekając na zakończenie prac parlamentarnych nad projektem ustawy budżetowej przedstawił projekt nowelizacji rozporządzenia ws. minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. A w nim – nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. W mediach społecznościowych nauczyciele komentują nowe stawki. Dominuje zażenowanie.

Kwoty w projekcie rozporządzenia MEiN wynikają z podwyżki dla całej budżetówki o 7,8 proc., przewidzianej w nieuchwalonym jeszcze budżecie. Senat przegłosował zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli o 25,3 proc. Senatorowie wprowadzili poprawki do ustawy budżetowej na 2023 rok. W tym – na wniosek ZNP – przegłosowano poprawkę zwiększającą kwotę bazową do 4 432,15 zł. Budżet nie wrócił jeszcze do Sejmu, a MEiN pokazało już nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Przypomnijmy, że jak podał GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. wyniosło 7329,96 zł brutto. W grudniu średnie płace wzrosły o 10,3 proc. w ujęciu rocznym przy inflacji 16,6 proc. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, potocznie nazywane “średnią krajową”, wyniosło w grudniu 2022 r. 7329,96 zł brutto. To nowy rekord i pierwszy odczyt, w którym średnia krajowa ma siódemkę z przodu.

Dodajmy, że także płaca minimalna wzrośnie w Polsce w tym roku dwukrotnie. Wraz z początkiem 2023 wzrosła do 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa do 22,80 zł. Kolejna podwyżka płacy minimalnej nastąpi 1 lipca 2023 roku. Od tego dnia wyniesie ona 3600 zł.

Płace rosną, ale nie w oświacie. Co o planowanych przez MEiN „podwyżkach” sądzą nauczyciele? Oto niektóre komentarze z mediów społecznościowych:

>> „Nauczyciele początkujący otrzymają wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 106 % płacy minimalnej. Dramat. Ale PiS nigdy nie cenił pracy nauczycieli”

>> „Zawsze byłam dumna z tego, ze jestem nauczycielem…ale teraz zwyczajnie mi wstyd.”

>> „Tego magistra w dzisiejszych czasach nie opłaca się robić. Różnica w zarobkach między mgr, a bez… praktycznie żadna. A studia to naprawdę duży wydatek….”

>> „860 brutto różnicy między nauczycielem rozpoczynającym pracę, a dyplomowanym po pierdylionie awansów i innych cudów wianków. Bardzo motywujące”

>> „Wstyd mi, że jestem nauczycielem, robią sobie z Nas pośmiewisko. Nie warto być mgr w tych czasach”

>> „Ciekawe który z początkujących nauczycieli zdecyduje się na awans na nauczyciela mianowanego… Chyba, że zmuszą, jak do wszystkiego za tych rządów !”

>> „I jak tu zacząć prace za 2 tyś na rękę utrzymując się w Warszawie. Przecież więcej w Lidlu się zarobi albo w biedrze”

>> „200 złotych brutto między nauczycielem początkującym, a mianowanym czyli mającym już spore doświadczenie w swoim zawodzie??? Żenada”

>> „No proszę, jakie mamy przewidujące ministerstwo. Dzięki takiej podwyżce młody nauczyciel od lipca będzie zarabiał całe 90 zł więcej niż pensja minimalna. No budujemy ten prestiż zawodowy nauczycieli wprost fantastycznie. Tylko tak dalej”

>> „Śmiech na sali. Tak się szanuje wykształcenie. Jest mało warte”

(GN)

MEiN pokazał podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. Dla dyplomowanego nieco ponad 300 zł

Płace rosną, ale nie w oświacie. Jest nowy rekord przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Przebiło 7 tys. zł brutto

Nawet 76 proc. podwyżki dla nauczyciela! Tak MEiN żongluje tzw. średnim wynagrodzeniem. Internauci nie dają się nabrać