Tegoroczny budżet bez podwyżek dla nauczycieli. Sejm odrzucił poprawkę ZNP

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy budżetowej na 2021 rok. Głosami PiS przepadła m.in. poprawka popierana przez ZNP dotycząca zabezpieczenia 2,5 miliarda złotych na podwyżki dla nauczycieli w tym roku. Posłowie nie zgodzili się też na zwiększenie o 300 mln zł środków na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu do nauczania zdalnego dla uczniów oraz na przeznaczenie 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą. Teraz budżet trafi na biurko prezydenta.

Związek od wielu tygodni walczył o podwyżki dla nauczycieli. Krzysztof Baszczyński przekonywał, że należy zwiększyć o 10 proc. kwotę bazową w ustawie budżetowej, co zagwarantowałoby wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli w 2021 roku bez przerzucania kosztów np. na samorządy, co miało miejsce w 2020 roku.

Po tym gdy senatorowie zabezpieczyli środki w wysokości 2,5 mld zł na wzrost wynagrodzeń nauczycieli ZNP zaapelował do wszystkich klubów w Sejmie o poparcie poprawki. Głosami PiS została ona jednak odrzucona.

Przyjęta ustawa budżetowa na 2021 r. zakłada utrzymanie kwoty bazowej w wysokości 3537,80 zł. Oznacza to, że po raz pierwszy od kilku lat w 2021 roku może nie być żadnych podwyżek dla nauczycieli.

Przypomnijmy, że szef MEiN Przemysław Czarnek na ubiegłotygodniowej sesji Q&A z prezydentem Andrzejem Dudą deklarował, że „podwyżki dla nauczycieli to ważna kwestia z punktu widzenia etosu pracy nauczyciela i podnoszenia atrakcyjności tego zawodu”. – Będziemy proponować rozwiązania, które spowodują dalszy wzrost wynagrodzeń – stwierdził.

Posłowie poparli tylko osiem ze 109 poprawek Senatu do ustawy budżetowej na 2021 rok. Odrzucono między innymi propozycję, by 4,5 mld złotych przeznaczyć na dodatki dla medyków walczących z pandemią COVID-19, czy 1,95 mld zł na dofinansowanie leczenia chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego. Sejm przyjął za to m.in. poprawkę, której konsekwencją będzie przesuniecie 60 mln zł na realizację programu „Senior plus” w latach 2021-2025. Poparcie niższej izby parlamentu zdobyła też poprawka, dzięki której 39 mln zł trafi na remonty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

(JK, GN)

Fot: Sejm.gov.pl

Senat za podwyżkami dla nauczycieli. ZNP apeluje do klubów w Sejmie o poparcie poprawki w ustawie budżetowej

Rząd zmienił zdanie. W końcu znalazły się pieniądze na psychiatrię dziecięcą