Telefon Zaufania FDDS – 116 111 – ma być znowu finansowany przez państwo

Telefon Zaufania dla dzieci w kryzysie psychicznym 116 111 będzie w całości finansowany przez nowy rząd. Koszty wyniosą ok. 7 mln zł rocznie, jednak w zależności od potrzeb mogą wzrosnąć – podał portal goniec.pl. Poprzednia władza cofnęła finansowanie prowadzącej telefon Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Telefon Zaufania prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wspomagał borykające się z problemami psychicznymi dzieci i młodzież. Tylko w 2022 r. psychologowie pracujący pod numerem 116 111 podjęli 885 interwencji ratujących życie lub zdrowie dziecka.

W styczniu 2022  rząd PiS podjął decyzję o wycofaniu rządowego wsparcia dla telefonu zaufania. Wcześniej natomiast pokrywał ok. 5 proc. rocznego budżetu. Po utracie finansowania z budżetu państwa Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wsparły osoby prywatne.

Internauci zebrali krocie na telefon zaufania 116 111 prowadzony przez FDDS. To reakcja na decyzję o braku wsparcia linii z budżetu

W efekcie zbiórki, w którą zaangażowało się wiele osób publicznych, Fundacji udało się uzbierać kwotę potrzebną do dalszego funkcjonowania Telefonu Zaufania. W dodatku, po wybuchu wojny w Ukrainie, Fundacja uruchomiła drugą linię, w języku ukraińskim, dla młodych uchodźców.

Przywrócenie finansowania dla Telefonu Zaufania zapowiadała Koalicja Obywatelska. Był to jeden ze „100 konkretów na 100 dni”, czyli obietnic, które KO planuje zrealizować po wyborach. Jak wynika z ustaleń portalu goniec.pl, Fundacja ma otrzymać pieniądze w ciągu pierwszych trzech miesięcy urzędowania nowego rządu.

(GN)

Fot: FDDS/Facebook

FDDS: Dramatyczne statystyki telefonu zaufania dla dzieci. „180 proc. więcej myśli, zamiarów i prób samobójczych”

FDDS: „Początek szkoły to trudny czas”. Apel do MEiN o informowanie dzieci i rodziców – także w szkołach – o telefonie zaufania 116 111

FDDS: Telefon zaufania 116 111 od 27 czerwca pomaga też dzieciom i nastolatkom z Ukrainy przebywającym w Polsce