„Trzy lata temu złożyliśmy w Sejmie 250 tysięcy podpisów obywateli pod Inicjatywą Obywatelską wiążącą wynagrodzenia nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce, dwa lata przeleżała w zamrażarce w Sejmie poprzedniej kadencji. W Sejmie X kadencji , za tydzień minie 10 miesięcy od pierwszego czytania” – przypomniała na Facebooku Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP. „I co ? I nic…. CZAS NA DZIAŁANIE, podkomisję do rozpatrzenia IO powołano ponad dwa miesiące temu, jeszcze nie zdążyła się ukonstytuować” – dodała.
Na zdjęciu: Konferencja prasowa Związku Nauczycielstwa Polskiego przed gmachem ministerstwa edukacji (wspólnie z FZZ – związek ten poparł inicjatywę ZNP), 18 listopada 2021 r. W tle widać kartony z podpisami!
Przypomnijmy, że Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał pod projektem zmiany Karty Nauczyciela – w ramach Inicjatywy Obywatelskiej „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” – ponad 250 tys. podpisów (wymagane ustawowe minimum to 100 tys.).
Projekt trafił do Sejmu IX kadencji jesienią 2021 r. i na początku kolejnego roku odbyło się jego pierwsze czytanie. Następnie rządząca wówczas Zjednoczona Prawica schowała projekt do sejmowej „zamrażarki”. Ponieważ nierozpatrzone projekty obywatelskie (w odróżnieniu od „zwykłych” projektów ustaw) otrzymują „drugie życie” w kolejnej kadencji Sejmu, również inicjatywa związkowa trafiła do rozpatrzenia na forum Izby.
Miało to miejsce w styczniu br., kiedy to skierowano inicjatywę do dalszych prac w komisji edukacji.
– Jeżeli chcemy nowoczesnego państwa, a sądzę, że jest to powszechne oczekiwanie, to trzeba postawić na edukację. Na dobrą i nowoczesną szkołę z dobrze wynagradzanymi nauczycielami i nauczycielkami – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz w Sejmie 24 stycznia prezentując założenia projektu.
Później Związek kilkakrotnie występował do rządzących o przyspieszenie rozpatrywania projektu obywatelskiego.
13 września br. komisja edukacji zdecydowała o powołaniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (druk nr 28). Niestety do tej pory podkomisja się nawet nie ukonstytuowała.
Celem obywatelskiej inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli – w taki sposób, by wysokość płac nauczycielskich była powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Dzięki takiemu rozwiązaniu płace nauczycieli rosłyby wraz z zarobkami w innych branżach i nie byłyby uzależnione do decyzji polików z rządzącej w danym momencie ekipy.
📢 „Godne płace…” – kalendarium
➡️ 18 listopada 2021 r. – ZNP wniósł projekt do Sejmu IX kadencji
➡️ 9 lutego 2022 r. – odbyło się pierwsze czytanie projektu
➡️ luty 2022 r. – listopad 2023 r. – projekt w sejmowej „zamrażarce”
➡️ 20 listopada 2023 r. – projekt „odmrożony” w Sejmie X kadencji
➡️ 25 stycznia 2024 r. – pierwsze czytanie i skierowanie projektu do komisji
➡️ 13 września 2024 r. – Komisja Edukacji i Nauki powołała Podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia obywatelskiego projektu
Przebieg procesu legislacyjnego w Sejmie (druk nr 28) można śledzić tutaj:
(GN)