Toruń odlicza dni do Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wydarzenie uświetni 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

W dniach 19 – 21 lutego 2023 roku w Toruniu odbędzie się Światowy Kongres Kopernikański. Kongres jest kulminacją obchodów 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Głównym  celem kongresu jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością wybitnego uczonego i astronoma, a także jego wpływem na rozwój nauki, kultury i sztuki.

W Toruniu zaplanowano dziesiątki wydarzeń naukowych, kulturalnych, edukacyjnych i sportowych uświetniających jubileusz, z punktem kulminacyjnym przypadającym w dniu urodzin Mikołaja Kopernika- czyli 19 lutego. Jak szacują organizatorzy, w obradach Kongresu udział weźmie ok. 600 uczonych, w tym ok. 40 proc. z zagranicy.

Organizatorami Kongresu są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Ze względu na bogate i wciąż żywe oraz rozwijane tradycje kopernikańskie w tych ośrodkach Kongres będzie miał formułę kroczącą.

Szef MEiN Przemysław Czarnek podał, że w czasie trwania Kongresu odbędzie się m.in. wręczenie nominacji dla członków poszczególnych izb Akademii Kopernikańskiej i dla sekretarza generalnego akademii, którym zostanie prof. Krzysztof Górski.

Akademia Kopernikańska powołano do życia na mocy ustawy, która była inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy.

Szczegóły dotyczące wydarzeń obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika znajdują się na stronie: https://www.torun.pl/pl/kopernik550

(GN)

Fot: Urząd Miasta Toruń

Senat wybrał patronów 2023 roku. To Mikołaj Kopernik, Jan Matejko i Wisława Szymborska

Wbrew apelom środowiska akademickiego prezydent podpisał ustawę o Akademii Kopernikańskiej