TVP Historia pokaże film „Indeks i karabin” o tajnym nauczaniu i TON (podziemny kryptonim ZNP)

ZNP zaprasza do oglądania filmu „Indeks i karabin” o  tajnym nauczaniu i Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Film pokaże TVP Historia w czwartek 29 września o godz. 20:20 i powtórzy w piątek o 10:35. Reżyserką filmu jest Hanna Etemadi, a jego konsultantami historycznymi byli dr Piotr Wierzbicki (ZNP), dr Dariusz Sala (ZNP AGH) i dr Paweł Kosiński (IPN).

Jak czytamy na stronie TVP Historia „Indeks i karabin” to opowieść o idei tajnego nauczania jako formy przeciwstawiania się hitlerowskim planom zamienienia Polaków w niewolników, poprzez biologiczne wyniszczenie inteligencji i likwidację placówek oświaty.

Film przypomina moment powstania tajnego nauczania już w momencie obrony Warszawy i utworzenia Obywatelskiego Komitetu Obrony Warszawy, w ścisłym związku z tworzonymi równocześnie strukturami walki zbrojnej.

Już w październiku 1939 roku, powstała Tajna Organizacja Nauczycielska TON, która później stała się koordynatorem tajnego nauczania na wszystkich poziomach nauczania w całej Polsce. Trzy główne ośrodki tajnego nauczania to Warszawa, Kraków, Poznań.

Tajne nauczanie zwłaszcza na szczeblu wyższym było ściśle związane z walką zbrojną, co było szczególnie widoczne w tzw. wpadkach, np. wykrycie, aresztowanie, a następnie śmierć całego kompletu socjologii na Żoliborzu w Warszawie, co było skutkiem aresztowania na ulicy dwóch łączniczek.

Więcej na temat filmu tutaj oraz tutaj

Więcej informacji o tajnym nauczaniu i TON można znaleźć pod tym tagiem: https://glos.pl/tag/ton

(GN)

FOT: historia.tvp.pl, domena publiczna – Łopiennik Górny 1941 – Lekcja języka polskiego podczas tajnych kompletów

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Nauczyciele w pierwszym szeregu obrońców i bohaterów walki o wolność