Uczniowie skazani za znieważenie prezydenta Dudy. Groziły im za to nawet trzy lata więzienia

Sąd Okręgowy w Kaliszu skazał trzech nastolatków na prace społeczne za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Sprawa rozpoczęła się w wyniku interwencji radnej PiS.

Ubiegłoroczni maturzyści Makary M., Wojciech R. i Mikołaj S., byli oskarżeni o to, że „działając wspólnie i w porozumieniu w miejscu publicznym, okazując rażące lekceważenie porządku prawnego, znieważyli Prezydenta RP Andrzeja Dudę w ten sposób, że wykrzykiwali słowa wulgarne i uznane powszechnie za obelżywe”. Groziły im za to nawet trzy lata więzienia.

Sąd orzekł o winie oskarżonych i zdecydował, że maja ponieść karę dwóch miesięcy ograniczenia wolności polegającego na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym. Mają też zapłacić po 90 złotych na rzecz Skarbu Państwa. Wyrok nie jest prawomocny.

Do zdarzenia doszło w czerwcu 2020 w Sulmierzycach (woj. wielkopolskie). Kilkoro uczniów szkół średnich podczas imprezy z okazji rozpoczęcia wakacji zaczęło wykrzykiwać wulgarne słowa pod adresem prezydenta. Jeden z nich przeciął nożyczkami plakat wyborczy Dudy. Zdarzenie uwieczniono na filmiku.

Na imprezie bawił się syn radnej z powiatu krotoszyńskiego z ramienia PiS. Rano miał opowiedzieć mamie o zdarzeniu z plakatem i o obraźliwych słowach pod adresem Prezydenta RP. Radna o sprawie poinformowała swoich kolegów z klubu PiS oraz policję.

(JK, GN)

Źródło: Media

Minister Czarnek i prezydent Duda odpowiadali na pytania internautów